Ayasofya’nın İmparator Kapısı Tahrip Edildi

Doğu Roma kaynaklarında, Nuh’un Gemisi’nin tahtalarından yapıldığı söylenen Ayasofya’nın İmparator Kapısı, kimliği belirsiz kişilerce parçalandı.

Ayasofya’da İmparator Kapısı’nın tahrip olan bölümü. C: Twitter / SanatTarihiSTD

Sanat Tarihi Derneği Yönetim Kurulu, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Ayasofya’nın İmparator Kapısı’na zarar verildiğini tespit ettiklerini söyledi. Dernek, hem tarihi kapıya zarar verenlerin tespit edilmesi için, hem de güvenlik müdürünün bu görevden uzaklaştırması için ayrı ayrı şikayetçi olacaklarını açıkladı.

Dernek yaptığı açıklamada, 18 Nisan 2022 tarihinde, saat 20:45 civarında tarihi kapıyı fotoğrafladıklarını ve sorumluların bulunmasını istediklerini belirtti. Güvenlik müdürü ile konuştuğunu belirten dernek, müdürün “Büyütülecek bir şey yok, tamir edilecek.” dediğini aktardı.

(İlgili: Ayasofya Hakkında Bilmeniz Gereken 30 Bilgi)

Kapının tahrip olduğunun sosyal medyada ortaya çıkması üzerine, tarihi yapının aşırı kalabalık anında zarar gördüğü, buna ek olarak tarihi kapıya yaslanan bariyerlerin de zarar verdiği belirtildi.

Yalnızca İmparator ve mahiyeti tarafından kullanıldığı için İmparator Kapısı olarak adlandırılan kapı, Ayasofya’da iç narteksten ana mekana geçişi sağlıyor. Ayasofya’nın bu en büyük kapısı meşe ağacından yapılmış, 7 metre yüksekliğinde ve bronz çerçeveli. 6. yüzyıla tarihlenen kapının kanatlarının üzeri tunç levhalarla kaplı. Doğu Roma kaynaklarında, Nuh’un Gemisi’nin tahtalarından yapılmış olduğu söyleniyor.

İmparator Kapısı, aşırı kalabalık ve bariyerler nedeniyle tahrip olmuş olabilir. C: Twitter / ferhat_tasvir

“Şikayetçi olacağız.”

Sanat Tarihi Derneği Yönetim Kurulu’nun sosyal medyadan yaptığı açıklamanın tamamı şu şekilde:

“Gelen bir şikayet fotoğrafı üzerine bu akşam (18.04.2022) saat 20.45 civarı Ayasofya Camisinin, tarihi ‘İmparatorluk Kapısının’ bu halde olduğunu tespit ettim ve fotoğrafladım. Nöbetçi güvenlik müdürünün bilgim yok demesi üzerine ismini Talip Bey olduğunu söyleyen ve Ayasofya’nın Sorumlu Müdürü olduğunu belirten şahsın kan donduran konuşmasına şahit oldum maalesef. Birinci dereceden tarihi eser olan Ayasofya’ya zarar vermenin kanunen suç olduğunu belirttip, tutanak tutularak kameralardan suçlunun teslim olmasını talep ettim. Fakat komik bir şekilde kamera kayıtlarının olmadığını ve zaten büyütülecek bir şey olmadığını kendilerinin orayı tamir edeceklerini söyledi. Hatta bu şekilde olmaz suçlunun bulunması İçin Savcılığa başvuracağımızı söyleyince ise kötü niyetli olduğumuzu ve olay çıkarmak istediğimizi söyledi. Böyle bir şahsın dünyanın en önemli mimari eserlerinden Ayasofya Camisinden sorumlu olmasını asla kabul etmiyoruz ve de etmeyeceğiz. Hem tarihi kapıya zarar verenlerin tespit edilmesi için hem de bu şahsın bir an önce bu görevden uzaklaştırması İçin ayrı ayrı şikayetçi olacağız. Saygılarımızla. Sanat Tarihi Derneği Yönetim Kurulu”

İmparator Kapısı, yalnızca İmparator ve mahiyeti tarafından kullanılıyordu.

“Kanunen suç”

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Genel Sekreter Yardımcısı Mahir Polat ise Ayasofya’nın tarihi kapısının özel bir çaba ile tahrip edilmesinin çok acı olduğunu belirtti ve bu tahribatı yapan kişi veya kişilerin kamera kayıtları ile tespit edilmesi gerektiğini söyledi.

Polat, “1. Derece tarihi yapı Ayasofya’ya kasten zarar vermeleri nedeniyle konu 2863 sayılı kanun 65. maddesi uyarınca savcılığa taşınmalı. Bu işlem tarihi yapıya kasten zarar verme ve tahrip etme suçudur. Kanunda karşılığı ‘iki yıldan beş yıla kadar hapis ve beş bin güne kadar adli para cezası’dır.”

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login