Trabzon’daki Ayasofya’da Yıkım Yaşanıyor

Trabzon’daki Ayasofya Kilisesi’nde 2013 yılında camiye dönüştürüldükten sonra büyük bir yıkım yaşandığı iddia ediliyor.

Trabzon'daki Ayasofya'da Yıkım Yaşanıyor

1250 yılında inşa edilen Ayasofya Kilisesi, 2013 yılında camiye çevrildikten sonra 800 yıllık fresklerin üstü örtüldü, bir kısmı ise kırıldı.

Trabzon’daki Ayasofya Kilisesi, Kral 1. Manuel tarafından 1250-1260 arasında manastır kilisesi olarak yaptırıldı. Fatih Sultan Mehmet döneminde de kilise olarak kullanılan yapı, 1964’ten sonra müze olarak ziyarete açıldı. 2012’de Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne devredilen müzenin 2013 yılında da cami olarak açılışı yapıldı. Fakat tarihi kilisede, cami olarak açıldıktan sonra büyük bir yıkım yaşandığı belirtiliyor.

Trabzon'daki Ayasofya'da Yıkım Yaşanıyor

Mimarlar Odası Başkanı Eyüp Muhcu’nun, camide yapılanları şöyle anlattı “Müzenin yerinde cemaati olmayan bir cami var. Müzenin etrafına planı değiştirip tuvalet ve betonarme yapılar inşa edilmiş durumda. Duvarların bazı bölümleri yeşile boyanmış. Tavandaki fresklerin üstü ahşap perde ile örtülmüş. Yerdeki mozaik, halı ile saklanmış. Duvarlarda bulunan yüzlerce yıl öncesinden günümüze ulaşan mozaik ve resimler tahrip edilmiş. Kadınlar bölümünü ayırmak için tarihi duvarlara perde asmak için çivi çakılmış.”

Trabzon'daki Ayasofya'da Yıkım Yaşanıyor

Ayasofya Müzesi camiye çevrilmeden önce 2012 yılı boyunca 150.000 turist tarafından ziyaret edilmişti ve Sümela Manastırı ile birlikte Trabzon’un en çok ziyaret edilen yerlerinden biriydi. Ayasofya, özellikle yabancı turistler tarafından ziyaret ediliyordu.


sozcu.com.tr

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login