Ayasofya’daki Su Haznesinin Kapağı Kırılarak Ayakkabılık Yapıldı

Ayasofya’da bulunan tarihi bir su haznesinin kapağının kırılarak ayakkabılık olarak kullanıldığı ortaya çıktı.

Ayasofya’da kapağı kırılarak ayakkabılık yapılan tarihi su haznesi.

Geçtiğimiz ay Ayasofya’da yaşanan İmparatorluk Kapısı skandalından sonra bu kez de Ayasofya’nın tarihi su haznesinin kapağı kırıldığı ortaya çıktı. Arkeolog Ömer Faruk Yavaşçay, olayı sosyal medya hesabından duyurarak tarihi su haznesinin kapağının kırıldığını ve insanların ayakkabılarını içine koyduğunu belirtti.

(İlgili: Ayasofya’nın İmparator Kapısı Tahrip Edildi)

Yavaşçay, sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada, “Bu fotoğrafı dün gece (24 Nisan) saat 22.43’te Ayasofya Camiinde çektim, Osmanlı’dan kalma su haznesinin kapağını kırıp içine ve yanına ayakkabılarını koymuş insanlar, kimsenin umurunda değil bu durum, Yardıma ihtiyacı var” dedi.

Henüz yetkililerden konu ile alakalı bir açıklama yapılmadı.

Geçtiğimiz ay ise, Doğu Roma kaynaklarında, Nuh’un Gemisi’nin tahtalarından yapıldığı söylenen Ayasofya’nın İmparator Kapısı, kimliği belirsiz kişilerce parçalanmıştı. Hatta ahşap kapının bazı kişilerce kutsal sayılarak yendiği iddia edilmişti. Olayın gündem olmasının ardından Vakıflar Genel Müdürlüğü, yaptığı açıklamada, Ayasofya’nın İmparator Kapısı’ndaki hasara dair “Ufak bir dokunma ile tahribat oluşmuş” demişti.

Ayasofya’nın parçalanan İmparatorluk Kapısı

Müdürlük, oluşan tahribatta herhangi bir güvenlik zaafiyeti olmadığını belirtmiş ve şöyle devam etmişti: “Ancak takdir edersiniz ki Müze statüsünde iken günde 18-19 bin bandında olan ziyaretçi sayısı camiye dönüştürülmesi ile 40-45 binleri bulmaktadır.”

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login