Avustralya’da Biçimlendirilmiş Nadir Kabuk Eserler Bulundu

Güney Avustralya’daki Murray Nehri’nde, antik Aborjin teknolojileri ve kültürel faaliyetlerine ilişkin ilginç deniz kabukları keşfedildi.

Riverland’deki Aborjin bölgelerinde bulunan nadir kabuk parçalarından biri. C: Flinders Üniversitesi

Arkeologlar tarafından yapılan yeni araştırmada, Güney Avustralya’daki Murray Nehri civarındaki Calperum Station ve Murrawong’da (Glen Lossie) keşfedilen nadir kabuk eserler tanımlandı.

Eserler, Flinders ve Griffith Üniversitesi bilim insanlarının, River Murray & Mallee Aboriginal Corporation ve Ngarrindjeri Aboriginal Corporation katkılarıyla düzenlediği bir eğitim gezisi sırasında, arkeologlar tarafından “kabuk yığını” olarak bilinen bir alanda bulundu.

(Aborjinler, Bumerangları Çok Farklı Amaçlarla Kullanıyorlardı)

Biçimi değiştirilmiş tatlı su midye kabuklarından ikisi delikli, biri tırtıklı. Araştırmanın yazarları ince tırtıklı kabuğun, Avustralya’da bilinen çok az sayıda benzer örneğinin olduğunu bu yüzden çok nadir bir eser olduğunu söylüyor.

Keşiflerin yaşları 6.000 ila 600 yıl arasında değişiyor ki bu, benzer eserlerin bölgede bilinen örneklerinin iki katından fazla.

Güney Avustralya’daki Güney Murray Nehri’nde bulunan Murrawong’dan (Glen Lossie) delikli kabuk eser. C: Flinders Üniversitesi

Makalenin başyazarı Flinders Üniversitesi’nden Profesör Amy Roberts, kabuk yığınlarının ülkenin birçok yerinde yaygın olduğunu ancak kabuk eserlerin bu tarz yerlerde nadiren bulunduğunu söylüyor.

“Bu eserler bize yığınların sadece uzun zaman önce yenen yemek kalıntıları olmadıklarını, aynı zamanda Aborjin teknolojileri ve kültürel faaliyetleri hakkında da bilgi verebileceklerini hatırlatıyor. Olağanüstü görünen bir nesne, aynı zamanda son derece esrarengiz.”

Araştırmanın ortak yazarı Craig Westell, yüzlerce kabuk yığını da dâhil olmak üzere, Riverland’deki arkeolojik alanları 25 yılı aşkın bir süredir kayıt altına aldığını, bulunan bu tırtıklı eser gibi bir esere daha önce hiç rastlamadığını söylüyor.

Delikli kabuklar süsleme, aletleri ipe dizme ve lifleri sıyırma için kullanılırken, tırtıklı kabuklar süsleme, üstün körü tamir işleri ya da yemek pişirme aleti olarak kullanılmış olabilir.

Güney Avustralya’nın Riverland bölgesindeki Calperum Station’dan tırtıklı kabuk eser. Güney Avustralya’nın Riverland bölgesindeki Calperum Station’dan delikli kabuk eser. C: Flinders Üniversitesi

Ngarrindjerili arkeolog Dr. Chris Wilson, Murray Nehri boyunca yaşayan Aborjin yaşlılarının kabuk kullandığına dair bulguların ekibi işlevsel, sembolik ve estetik önemlerini de düşünmeye ittiğini söylüyor.

“Son bulgular, atalarımızın kabuklardan sadece günlük kullanılan mutfak eşyaları ve aletler yapmadıklarını, aynı zamanda kolayca bulunan herhangi bir malzemeyi kullanarak sanatsal parçalar yapma konusunda da yetenekli olduklarını gösteriyor.”

River Murray & Mallee Aboriginal Corporation sözcüsü Fiona Giles, “Amy ve ekibinin Murray Nehri ve Mallee İlk İnsanlarıyla ortaklaşa yaptıkları araştırmayı fazlasıyla takdir ediyoruz. Araştırmaları bize Riverland’daki atalarımızın geçmişi hakkında daha doğru ayrıntılar veriyor.” diyor.


Flinders University. 17 Eylül 2021.

Makale: Roberts, A., Westell, C., Wilson, C., Langley, M. C., et al. (2021). Aboriginal serrated and perforated shell artefacts from the Murray River, South Australia. Archaeology in Oceania.

Dokuz Eylül Üniversitesi Mütercim-Tercümanlık bölümü lisans öğrencisi. Arkeolojiyle, sanat tarihiyle ve grafik tasarımla ilgili.

You must be logged in to post a comment Login