Avustralya’da Atık Camlardan Yapılmış 100 Yıllık Mızrak Ucu Bulundu

150 yıl önce Aborjinleri hapsetmek için kullanılan Rottnest adasında, atık yeşil camlardan yapılmış mızrak ucu bulundu.

Camdan yapılmış mızrak ucunun en az 100 yıllık olduğu tahmin ediliyor.

Rottnest Adası’ndaki Aborjin tutuklular tarafından 100 yıl önce yapılmış olduğuna inanılan parlak yeşil bir cam mızrak ucu, bir üniversite gezisi sırasında keşfedildi.

Batı Avustralya Üniversitesi’nden Profesör Len Collard, yerli tarihini öğrenmek için öğrencilerini neredeyse bir yüzyıl boyunca hapishane olarak kullanılmış Wadjemup adındaki adaya götürdü.

Profesör Collard, bunun çok nadir bir cam mızrak ucu olduğunu ve en az 100 yıllık olduğunu söylüyor. “Bu her zaman bulabileceğiniz önemde bir eser değil.”

“Daha önce cam ve seramik mızrak uçları bulmuştuk fakat böylesine muhteşem yeşil camdan bir mızrak ucu bulmamıştık.”

Mızraklar kısakuyruklu kanguruları avlamak için kullanılıyordu

Profesör Collard, bu mızrak uçlarının Aborjin tutsaklar tarafından takas için, ilişki kurmak için ve kısakuyruklu kanguru avlamak için kullanıldığına inanıyor.

Collard, “Mahkumların, hurda cam parçalarından mızrak uçları yapacakları, anakaraya bakan bir tepenin üzerinde bir yer bulduğuna inanıyoruz. Bu keşif, kültürel mirasımızı öğrenmemizi ve geçmişi hatırlamamızı sağladığı için günümüz ve gelecek popülasyonları adına oldukça önemli.” diyor.

Kısakuyruklu kanguru. (Quokka)

Mızrak ucu daha sonra Aborjin geleneklerine saygı için tekrar bulunduğu yere gömüldü. Aborjinler bulunan objeleri olduğu yerde saklamak gibi bir geleneğe sahip.

1838-1931 yılları arasında Batı Avustralya’nın çeşitli yerlerinden getirilen yaklaşık 4000 erkek Rottnest adasına hapsedildi. Başlangıçta yalnızca Aborjin tutuklular oraya hapsediliyordu, ancak daha sonra Aborijin olmayan kişiler de orada hapsedildi.

En az 373 Aborjin adamı, Tentland adıyla bilinen bir bölgede gömüldü. Bu bölgede uzunca bir süre adadaki ziyaretçiler için kamp alanı vardı. Burası aynı zamanda Avustralya’daki hapis alanında yer alan en büyük ölüm ve Aborjin halkının bilinen en büyük mezarlığı.

Avustralya’da 600 Yıl Önce Öldürülen Aborjinin Ölüm Nedeni Keşfedildi

Aborjin Saçları Avustralya’daki 50,000 Yıllık Varlıklarını Gösteriyor

Yazısız Kültürler Bu Kadar Çok Bilgiyi Nasıl Saklıyor?


abc.net.au.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply