Avrupa’nın İlk İnsanları Ateş Kullanmıyor ve Çiğ Yiyordu

İspanya’da 1.2 milyon yıllık bir hominin diş plağını inceleyen araştırmacılar, çiğ yemek kalıntıları tespit etti ve ateş kullanımına dair hiçbir iz bulamadı.

Avrupa’nın ilk insanlarının yedikleri yiyeceklerin tespit edilebilmesi için mikrofosiller ayrıştırıldı.

İspanya’nın kuzeyindeki Sima del Elefante’de 1.2 milyon yıllık hominin diş plağını inceleyen araştırma ekibi, Avrupa’nın ilk insanlarının yedikleri yiyecekleri tespit edebilmek için mikrofosilleri ayrıştırdı.

Bu mikrofosillerin içinde, pişmemiş hayvan dokusu, çim tüketimini gösteren pişmemiş nişasta granülleri, bir çam türüne ait polen taneleri, böcek parçaları ve olası kürdan parçası tespit edildi. Ayrıca diş plaklarında, normalde ateşe yakınlığın açık bir göstergesi olan mikro-kömür teneffüs edildiğine dair bir iz bulunamadı.

Pişirme uygulamasının ilk olarak ne zaman başladığı hala bir tartışma konusu. Bazı araştırmacılar pişirmenin yaygın kullanımının 1.8 milyon yıl önce başladığını iddia ederken, diğer araştırmacılar ise 400.000 ila 300.000 yıl önce başladığını söylüyor.

Pişmemiş hayvan dokusu, çim tüketimini gösteren pişmemiş nişasta granülleri, bir çam türüne ait polen taneleri, böcek parçaları ve olası kürdan parçası tespit edildi.

Ateş yakma izlerinin çok eski örnekleri Afrika’daki bazı arkeolojik alanlarda bulunabildi. Fakat Sima del Elefante’de böyle bir izin olmaması, Afrika dışına çıkan ilk insanların bu bilgiyi diğer kıtalara taşımadığını gösteriyor.

Avrupa’da kesin olarak bilinen en eski ateş kullanımı, İspanya’daki Cueva Negra arkeolojik alanında bulundu ve 800.000 yıl öncesine tarihleniyor. Bundan kısa bir süre sonrasına tarihlenen başka bir ateş kullanımı ise İsrail’de, Gesher Benot Ya’aqov’da bulunmuştu.

Tüm bulgular göz önüne alındığında, ateş teknolojisinin 1.2 milyon ila 800.000 yılları arasında geliştiği düşünülüyor ve erken insanların yemek pişirdiği zamana dair yeni bir dönem aralığı ortaya çıkıyor.

York Üniversitesi’nden araştırmanın baş yazarı Dr. Karen Hardy, “Bu çok erken tarihlerde yaşamış homininlerin hayatlarının herhangi bir yönüne dair kanıt toplamak oldukça zor. Burada, ilk Avrupalıların 1.2 milyon yıl önce, çok çeşitli yiyecekler yiyerek ve nişastalı bitkileri etle birleştirerek dengeli bir diyete sahip olmak için, ormanlık alanları anlamış ve kullanmış olduklarını göstermek mümkün oldu.” diyor.

Çok çeşitli yiyecekler yiyerek ve nişastalı bitkileri etle birleştirerek dengeli bir diyete sahip olmuşlardı.

“Bu yeni zaman aralığı, insan evriminin bu dönemini anlamak için önemli etkilere sahip. Pişmiş yiyecekler daha iyi enerji sağlıyor ve pişirmek 800.000 yıl öncesinden itibaren meydana gelen beyin boyutundaki hızlı büyüme ile bağlantılı olabilir.”

“Bu ayrıca pişirme döneminin, pişmiş nişastalı yiyeceklerin işlenmesi için gerekli tükürük amilazının gelişimiyle bağlantılı olduğu hipotezini öne süren önceki araştırmalarla da uyuşuyor. Nişastalı yiyecekler, beyin gelişimini tetikleyen önemli bir unsurdu ve Paleodiyet hakkındaki popüler görüşlerin aksine, Paleodiyette nişastalı yiyeceklerin rolü çok büyüktü.”

İnsanın Doğayı Yok Etmesinden Ateşin Keşfi Sorumlu


University of York

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login