Avcılar’da 558 Yılındaki Depremin İzleri Bulundu

İstanbul’un Avcılar ilçesinde sürdürülen Bathonea Antik Limanı kazılarında, kenti 7 Mayıs 558’te vuran depremin izleri bulundu.

Kazılara başkanlık eden Doç. Dr. Şengül Aydıngün, Bathonea’da tarihin her döneminde yerleşim olduğunu söyledi.

(İstanbul’un 1010 Depremiyle Denize Gömülen Onuncu Adası)

Burasının çok önemli bir liman yerleşmesi ve uluslararası bir aktarma limanı olduğunu belirten Aydıngün, depremlerin izlerini burada gördüklerini söylüyor.

“Antik Çağ ve Orta Çağ yazarlarının söz ettiği depremin izlerini burada tespit ediyoruz. Örneğin 6. yüzyılda Bizans İmparatoru Justinianus zamanında yaşanmış çok ciddi bir deprem var. Hatta Ayasofya’nın kubbesinin de yıkıldığı İmparator Justinianus’un döneminde yaşamış Prokopius adlı bir tarihçi bu deprem için, ‘Küçükçekmece Gölü çevresinde bütün yapılar temellerine kadar yıkılmıştır’ diyor. Gerçekten temellerine kadar yıkılmış 6. yüzyıl yapılarını gördük. “

“Hatta çöken bir kubbenin altında iki kişiyi birbirine sarılmış halde bulduk. Kubbe taşlarının altında ezilerek kalmışlardı ve yanlarında da o dönemin sikkesi vardı. O yüzden bu dönemi rahatlıkla tarihleyebildik.”

Bathonea kazılarının sadece arkeoloji ve tarihe değil pek çok bulgusuyla pek çok bilim dalına da hizmet ettiğini belirten Doç. Dr. Aydıngün, şöyle devam etti:

“Bunun dışında 11. yüzyılda İstanbul’da yaşanmış bir deprem var. Bu depremin izlerini de de yine kazı ekibimizde bulunan Kocaeli Üniversitesi’nden Prof. Dr. Şerif Barış belirledi. Kazılarda bulduğumuz büyük bir sarnıç yapımız var. Prof. Dr. Şerif Barış, bu sarnıç yapısındaki kırılmalardan yola çıkarak bir deprem ve ardından oluşan heyelandan söz etti. Bathonea kazıları İstanbul tarihine jeolojik bakımdan da yaşanan acı olaylar bakımından da bilgileri aktarıyor bize.”


DHA

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login