Arjantin’de Sırtı Dikenli Dinozor Keşfedildi

Arjantin’de diğer avcıları sırtındaki bir dizi dikenle savuşturan ve 140 milyon yıl önce yaşamış otçul bir dinozor bulundu.

Patagonya’da keşfedilmiş yeni bir sauropod türü olan “Bajadasaurus pronuspinax”in kafatasının ve boynunun bir kopyası. C: AFP

Bajadasaurus pronuspinax adlı yeni dikraeosauridae türünün keşfi Nature dergisinde açıklandı. Dinozorun dikenli boynunun yeniden canlandırılmış hali, Buenos Aires’teki Kültür Bilim Merkezi’nde sergilendi.

Devlet Bilim ve Teknik Araştırma Konseyinde (CONICET) yardımcı araştırmacı Pablo Gallina, “Bajadasaurus ve Amargasaurus cazaui’nin (diğer bir dikraeosauridae türü) boynundaki ve sırtındaki uzun ve keskin dikenlerin muhtemel avcıları caydırmış olması gerektiğine inanıyoruz.” diyor.

(Milyonlarca Yıl Önce Dev Bir Balina Besin Zincirinin Tepesindeydi)

“Bu dikenlerin sadece çıplak kemik olduğunu ya da sadece deriyle kaplı olduğunu düşünüyoruz. Bir darbeyle veya diğer hayvanlar tarafından saldırıya uğradıklarında kolayca kırılabiliyor veya çatlayabiliyordu.”

“Bu dikenler, birçok memelinin boynuzlarında olanlara benzer bir şekilde keratin kılıfıyla kaplanmış olmalıydı.”

Bajadasaurus pronuspinax’ın dikenli boynu ve omurgası, avcılara karşı bir savunma mekanizması görevi görüyordu. C: AFP

Bajadasauruslar, dörtlü ayaklıydı ve Trias döneminin sonlarından (yaklaşık 230 milyon yıl önce) Kretase döneminin (70 milyon yıl önce) sonuna kadar yaşayan daha geniş Sauropod ailesinin bir parçasıydı.

Amargasaurus cazaui, Bajadasaurus’tan yaklaşık 15 milyon yıl sonra Güney Amerika kıtasında yaşadı ve her iki tür de Neuquen eyaletinde Buenos Aires’in 1.800 kilometre güneyinde bulundu.

(Dinozor Dönemine Ait Kehribarda Salyangoz Bulundu)

Bu bölge aynı zamanda, tüm zamanların en büyük etçil dinozoru olarak kabul edilen Giganotosaurus carolinii’nin 1993 yılında bulunduğu bölge. Bu etçil, Geç Kretase döneminde yaşadı ve Bajadasaurus ile beslenmiş olabilir.

Arjantin’de keşfedilen 140 milyon yıl önce yaşmış dikenli otçul dinozor grafiği. C: AFP

Araştırmacılar, dikenlerin dinozorun sıcaklığını düzenlemek ya da potansiyel bir eş için cinsel olarak daha çekici olmak için kullanılabileceğini söylüyor.

Tüm bunlara ek olarak Bajadasaurus’un, bir deveye benzer şekilde rol oynayan dikenleri arasında etli bir hörgüçü olabilir.

Bajadasaurus’un kafatası, şimdiye kadar bulunan bir dikraeosauridae’in en iyi korunmuş örneği.

“Araştırmalar, bu hayvanın zamanının çoğunu yer bitkileri ile beslemek için harcadığını ve kafatasının tepesine yakın olan gözlerinin ise etrafında neler olup bittiğine görmesini sağladığını gösteriyor.


AFP. 5 Şubat 2019.

Makale: Pablo A. Gallina, Sebastián Apesteguía, Juan I. Canale & Alejandro Haluza. 2019. A new long-spined dinosaur from Patagonia sheds light on sauropod defense system. Nature.Yorumlar
Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login