Arjantin’de 70 milyon Yıllık Devasa Balık Fosili Bulundu

Arjantin’in Patagonya bölgesinde dinozorların arasında yaşamış 70 milyon yıllık devasa balık fosili bulundu.

Arjantin’de bulunana benzer Xiphactinus’un fosilleşmiş kalıntıları ABD’nin Kansas eyaletinde bulunmuş ve 2010 yılında açık artırmada satılmıştı.

Arjantin’deki paleontologlar, altı metreden daha uzun bu yırtıcı balığın kalıntılarını buldu.

Yayımlanan makalede balığın, sıcaklıkların günümüze kıyasla çok daha ılıman olduğu Kretase döneminin sonunda, Patagonya denizlerinde yüzmüş olduğu açıklandı.

Keskin dişlere ve korkutucu görünüme sahip bu etçil hayvanın fosili, başkent Buenos Aires’in güneyine yaklaşık 1.400 kilometre uzakta yer alan Colhue Huapial Gölü yakınlarında bulundu.

(Balıkların Parmakları Karaya Çıkmadan Önce Evrimleşmiş)

Bu balık fosili, Xiphactinus cinsine aitti. Xiphactinus cinsi, dünya tarihinde var olan en büyük yırtıcı balıklar arasında yer alıyor.

Balığın vücudu kayda değer şekilde inceydi; gövdesi büyük bir çeneye ve iğne kadar keskin birkaç santimetreye varan dişlere sahip büyük bir kafayla sonlanıyordu.

Çalışmanın yazarlarından Julieta de Pasqua, bu balık türlerine ait örneklerin dünyanın başka kısımlarında bulunduğunu ve bazı örneklerin midelerinin içindekilerin bile korunduğunu söylüyor.

Daha önce, Xiphactinus balıkları yalnızca kuzey yarım kürede bulunmuştu; ancak, yakın zamanda bir örnek Venezuela’da bulundu.

Patagonya, dinozorlar ve tarih öncesi türlere ait fosiller bakımından en önemli alanlardan biri olma özelliğini taşıyor.


AFP. 6 Temmuz 2020.

Makale: De Pasqua, J. J., Agnolin, F. L., & Bogan, S. (2020). First record of the ichthyodectiform fish Xiphactinus (Teleostei) from Patagonia, Argentina. Alcheringa: An Australasian Journal of Palaeontology, 1-5.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Biyoloji son sınıf öğrencisi. Nörobiyoloji, antropoloji, evrim ve paleobiyolojiye çokça ilgisi var.

You must be logged in to post a comment Login