Arjantin’de 5.700 Yıllık Yeni Doğmuş Bebek Kalıntısı Bulundu

Arkeologlar, Arjantin’in Mendoza şehrindeki kazılarda, 5.700 yıl önce doğmuş bir erkek bebeğe ait kalıntılar buldu.

Arjantin’de bulunan yeni doğmuş bebek kalıntıları yaklaşık 5.700 yıl öncesine tarihleniyor. C: UNCuyo

Yerel medyaya göre, iskelet kalıntıları Cuyo Üniversitesi Doğa Bilimleri bölümünden bir ekip tarafından “Niño de las Cuevas” yani “Mağaraların çocuğu” adı verilen bölgede bulundu. Bu isim, daha önce 2015 yılında başka bir çocuğa ait kalıntıların burada bulunmasından sonra verilmişti.

Arkeolog Alejandra Gasco, kalıntıların, daha önce keşfedilen kalıntılardan 1,5 metre uzaklıkta bulunduğunu söylüyor.

Gasco, “Aynı alanda başka bir çocuğun daha gömülmüş olması bizim için de epey şaşırtıcıydı” diyor. 

(Arjantin’deki Bir Toplu Mezarda 3000 Yıllık Bakır Maske Bulundu)

Aslında yeni bir şeyin peşinde olmadıklarını, 2015’te kazdıkları ilk kalıntıların olduğu steril katmanı bulmaya çalıştıklarını, ancak bu sırada önemli bir keşifle karşı karşıya kaldıklarını belirten Gasco, “Kazarken önemli bir şeye rastladık: Bu kırmızı kile benzeyen, karbonlu tortulla kaplı bir daireydi . Fırça yardımıyla 1 veya 2 cm’lik parçalar çıkarmayı başardık. Daha sonra bunun bir çene kalıntısı olduğunu anladığımızda, bir çocuğun kalıntılarını bulduğumuzun farkına vardık.” diyor.

Uzmanlar,  iki farklı kazıda bulunan kalıntıların aynı döneme ait olduklarını düşünüyor.

Antropolog Victor Duran, 2015’teki kazıda çıkarılan buluntuların bölgedeki araştırmalarda büyük bir etki yarattığını ifade ediyor ve ilk buluntularda yapılan analizlerin bu nesnelerin 5.700 yaşından da eski olduğunu gösterdiğini söylüyor.


AA .  19 Aralık 2018.

Ankara Üniversitesi SBF Siyaset Bilimi ve Kamu yönetimi ile İstanbul Üniversitesi Kültürel Miras ve Turizm bölümlerinden mezun. Kültürel miras ve arkeolojiyle yakından ilgili.

You must be logged in to post a comment Login