Antik Mısır Mumyasında Üç Kedinin Kalıntıları Bulundu

2.500 yıllık bir kedi mumyasına yapılan tarama, sargılar içinde saklanan hayvanın yalnız olmadığını, mumyanın içinde üç kedi olduğunu gösterdi.

Araştırmacılar, Fransa’daki Rennes Güzel Sanatlar Müzesi’nde tutulan bu eski Mısır kedi mumyasının içini incelemek için CT taraması kullandılar. C: Museum of Fine Arts of Rennes

Antik Mısır kedi mumyaları nadir değil ve bugüne kadar arkeologlar mezarlarda onlarca kedi mumyası buldular. Antik Mısır’da evcil hayvanlar genellikle sahipleriyle birlikte gömülürdü. Hayvanları tanrılara adak olarak sunmak için mumyalama uygulamaları, büyük bir sektörün kurulmasına ve 70 milyondan fazla hayvanın mumyalanmasına yol açtı.

Bir grup araştırmacı yakın zamanda Fransa’nın Rennes kentinde bulunan Güzel Sanatlar Müzesi’ndeki bir koleksiyona dahil olan 2500 yaşındaki Mısırlı kedi mumyasını analiz etti.

(Antik Mısır Mezarında Mumyalanmış Kediler ve Bok Böcekleri Bulundu)

Bilim insanları, mumyanın içinde ne olduğunu açmadan aydınlatmak için bir tür röntgen çeken bilgisayarlı tomografi (BT) taraması yaptılar ve ardından mumyanın 3 boyutlu dijital ve saydam 3 boyutlu basılı rekonstrüksiyonlarını yarattılar.

Grup, Rennes kedi mumyasının bu artırılmış gerçeklik versiyonunu, iç içeriğinin dijital yapılanmasını bir modele yansıtarak yarattı. C: IRISA/INSA Rennes

Taramalar, bu eski mumyanın bazı sürprizlerle dolu olduğunu ortaya çıkardı. Kedi mumyasının kafasının yerinde kumaştan bir top vardı. Ayrıca bir kafatası, omur ve kaburga eksikti ve bunun yerine üç farklı kediden beş arka bacak kemiği vardı.

Ulusal Konservasyon Araştırma Enstitüsü’nden yapılan açıklamaya göre, kemikler ayrışmış ve ceset yiyen böceklerin yarattığı delikler açılmıştı.

(Antik Mısırlılar Kedilerini Neden Bu Kadar Çok Sevdi?)

Araştırmacı Théophane Nicolas, “Kedi mumyaları, bazen aşırı derecede bozulmuş halde çok büyük miktarlarda bulunur.” diyor. Ancak bazen dışarıdan gördüğünüz şey, içerideki şeyle aynı değildir. Bazı hayvan mumyaları bütün halde bulunurken, diğerleri boş veya yalnızca hayvan kemiği parçaları içeriyor olabilir.

Dahası, tanrılara adak olarak sunulması için yapılmış hayvan mumyaları daha büyük olduğunda daha çok paraya satıldığı için, mumyaların birçoğu hayvanların kendisinden daha büyük yapılıyordu. Hatta bazılarında hiç hayvan kalıntısı bulunmuyordu. Bunun yerine mumyaların içi deri ve çakıl gibi organik materyallerle dolduruluyordu.

Bu kedi mumyasının üç boyutlu basılmış versiyonu. İzleyicilerin görebilmesi için şeffaf olarak basıldı.

Rennes kedi mumyasının neden üç farklı kedinin kısmi kalıntılarını taşıdığı belli değil, ancak bazı araştırmacılar bunun, vicdansız rahipler tarafından düzenlenen eski bir aldatmacanın parçası olduğuna inanıyor.

Rahipler, daha az özenli hazırlıklara başvurmaya başlamış olabilirdi ve bu aldatmacayı ritüeller sırasında tespit etmek imkansızdı. Bu da yavaş yavaş kedi şeklindeki mumyanın, gerçek içeriğin önüne geçmesini sağladı.

Ancak Nicolas ve ekibi bunun mutlaka doğru olduğunu düşünmüyor. “Hayvanların mumyalarını yapmanın sayısız yolunun olduğuna inanıyoruz.”

Bilim insanları, mumyanın üç boyutlu iç rekonstrüksiyonunu, üç boyutlu basılı modeline yansıttı. Mumyanın içini gösteren bu eser, Fransa’daki Güzel Sanatlar Müzesi’nde sergilenecek.


Live Science. 6 Kasım 2019.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login