Amerika’nın İlk Kovboyları, Köleleştirilmiş Afrikalılar Olabilir

Sığırlardan alınan DNA, Amerika’daki ilk kovboyların, köle gemileriyle yanlarında getirilen inekleri güden köleleştirilmiş Afrikalılar olduğunu gösteriyor.

Köleleştirilmiş Afrikalılar Amerika’daki ilk kovboylardan bazıları olabilir. C: Pixabay

Sığır kemikleri ve dişleri üzerinde yapılan yeni bir araştırmaya göre, Amerika kıtasındaki ilk kovboylardan bazılarının, yanlarında getirdikleri hayvancılık uygulamaları sayesinde oradaki sığır çiftliklerinin gelişmesine yardımcı olan köleleştirilmiş Afrikalılar olabileceği öne sürülüyor.

Kristof Kolomb’un (Christopher Columbus) 1492’deki gelişinden önce Amerika’da inekler yoktu. Columbus, Haiti ve Dominik Cumhuriyeti’ni de içeren büyük Karayip adası Hispaniola’da bir İspanyol kolonisi kurduğunda hayvanları da yanında getirdi.

(İlgili: Kölelikten Kaçanların Kullandığı Yeraltı Demiryolu Keşfedildi)

Bilim insanları uzun zamandır Amerika kıtasındaki orijinal sürülerin, Afrika kıyısında, İspanya’nın elindeki Kanarya Adaları’ndaki Avrupa sürülerinden geldiğini ileri sürüyordu. Bu hayvanlar daha sonra Amerika kıtasında hızla çoğaldılar ve yavruları Meksika, Panama, Kolombiya gibi bölgelere gönderildi.

Ancak yeni DNA araştırması bu geleneksel anlayışı bulanıklaştırıyor. Bunun yerine, Amerika’daki ilk sığırlardan bazıları, muhtemelen köle gemileriyle doğrudan Afrika’dan ithal edilmişti.

Meksika’daki Bellas Artes’te bulunan bir inek dişi örneği, Avrupa’da nadir görülen bir soyu ortaya çıkardı. İnekler muhtemelen 17. yüzyılın ilk yarısında doğrudan Afrika’dan ithal ediliyordu. C: Nicolas Delsol

Florida Doğa Tarihi Müzesi’nde zooarkeoloji konusunda uzmanlaşmış doktora sonrası araştırmacı Nicolas Delsol ve ekibi, 16. ila 18. yüzyıllara tarihlenen beş arkeolojik alandan 21 sığırın DNA’sını analiz etti.

Geleneksel düşünceye uygun olarak, Haiti’deki Puerto Real bölgesinden gelen ve yaklaşık 1500 ila 1550 yıllarına tarihlenen en eski sığır örneklerinden yedisi, kökenlerini genel olarak Avrupa’ya bağlayan benzer maternal DNA’ya sahipti.

Ancak Meksika’daki Bellas Artes adlı bölgeden alınan bir örnek, Avrupa’da özellikle nadir görülen bir soyu ortaya çıkardı. Ve bu durum muhtemelen 17. yüzyılın ilk yarısında doğrudan Afrika’dan ithal edildiği anlamına geliyor.

Delsol, “Bu bulgu, kölelik tarihindeki son eğilimleri ve Afrikalı köle işçilerin sığır çiftçiliğinin uygulanmasındaki merkezi rolünü destekliyor.” diyor.

Bogota bölgesinin 1614’teki sömürge haritası. C: Archivo General de Indias

16. yüzyıl Amerika’sında sığır çiftçiliği büyüdükçe, o zamanlar İspanya ve Portekiz’de popüler olan küçük ölçekli versiyonu gölgede bıraktı. Bu durum, tarihçilerin köle tüccarlarının Batı Afrikalıları hedef alarak sığırlarıyla birlikte kaçırdıklarını öne sürmelerine yol açtı. Amerika’ya vardıklarında, bu yetenekli çiftçiler sığırları özel eyerlerle kementlemek gibi uygulamalar icat etmiş olabilirler.

Araştırmada yer almayan Florida Eyalet Üniversitesi’nden zooarkeolog Tanya Peres, yeni araştırmanın Afrikalılar ve sığırlarının İspanyol ticaret ağları için önemini gösterdiğini söylüyor. “Bilgili ve yetenekli Afrikalı çobanların köleleştirilmiş emeği olmasaydı, İspanyol sığır çiftliği endüstrisi bu kadar başarılı olmayabilirdi.” diyor.

Delsol, “İyi bir çevre, geniş araziler ve vasıflı Afrikalı çiftçilerin birleşimi, neredeyse kesin olarak Karayipler, Meksika ve Amerika Birleşik Devletleri’nin güneyinde sığır çiftçiliğinin genişlemesine yol açtı.” diyor.


Live Science. 29 Eylül 2023.

Makale: Delsol, N., Stucky, B.J., Oswald, J.A. et al. (2023). Ancient DNA confirms diverse origins of early post-Columbian cattle in the Americas. Sci Rep 13, 12444.

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login