Amerika’daki Clovis Aletler Yalnızca 300 Yıl İçinde Yapılmış

Yapılan yeni testler, Clovis aletlerin yalnızca 13.050 ila 12.750 yılları arasında, 300 yıllık kısa bir süre içinde yapıldığını gösteriyor.

Clovis, Teksas’taki Gault bölgesinden mızrak uçları. C: Center for the Study of the First Americans

Son Buzul Çağı’nın sonunda, bir zamanlar Kuzey Amerika’yı iskan eden Clovis (adını 1930’ların başında New Mexico Clovis yakınlarında bulunan taş aletlerden alan tarih öncesi bir kültür) hakkında pek çok tartışma var. Kemiklerin ve eserlerin yeni testleri, Clovis aletlerinin yalnızca 13.050-12.750 yılları arasında, 300 yıllık kısa bir süre içinde yapıldığını gösteriyor.

Antropoloji profesörü Michael Waters, antropolog David Carlson ve Thomas Stafford’dan oluşan ekibin çalışmaları, Science Advances’ dergisinde yayımlandı.

(Amerika’dan Bilinen Alet Teknolojisi, Arabistan’da Keşfedildi)

Ekip Güney Dakota, Colorado, Pennsylvania, Ohio, Virginia, Montana’daki bilinen 10 Clovis bölgesinden; Oklahoma ve Wyoming’deki iki bölgeden kemik, odun kömürü ve karbonize bitki kalıntıları topladı. Tarihlendirmek için radyokarbon yöntemi kullanıldı ve analiz sonucunda, insanların ikonik Clovis mızrak uçlarını ve diğer ayırt edici aletleri sadece 300 yıl boyunca yapıp kullandıkları ortaya çıktı.

Waters, ‘’Clovis teknolojisinin nasıl veya neden ortaya çıktığını ve neden bu kadar çabuk ortadan kalktığını hala bilmiyoruz.’’ diyor.

‘’Clovis insanlarının, bir zamanlar büyük iklimsel ve çevresel değişimlerin yaşandığı bir dönemde, Kuzey Amerika’da dolaşan son megafaunanın ölümünden 300 yıl önce ortaya çıktıklarını bilmek ilginç. Clovis’in 12.750 yıl önce arkeolojik kayıtlardan kaybolması, megafaunanın sonuncusu olan mamut ve mastodonun yok oluşuyla aynı zamana denk geliyor. Belki de Clovis aletleri bu büyük canavarların sonuncusunu avlamak için geliştirildi.’’

Yakın zamana kadar Clovis’in Amerika’ya giren ilk yerli halk grubunu temsil ettiği ve Clovis aletlerini taşıyan, kullanan insanların hızla kıtaya yayıldığı ve ardından Güney Amerika’nın güney ucuna kadar ilerledikleri düşünülüyordu. Bununla birlikte Clovis kültürü için konuşulan bu kısa zaman aralığı, hem Kuzey hem de Güney Amerika’yı kolonileştirmek için yeterli zamanı tanımıyor.

Waters, “Dahası, son birkaç on yılda toplanan güçlü arkeolojik kanıtlar, insanların Clovis’ten binlerce yıl önce Amerika’da olduklarını gösteriyor, ancak Clovis, Kuzey Amerika’da çok farklı ve yaygın olduğu için hala önemli olmaya devam ediyor.” diyor.

Clovis aletlerinin gözden geçirilmiş yaşı, Clovis’in tipik olarak Plains ve Doğu ABD’de bulunan kendine özgü yivli mızrak şeklinde mızrak ucu ile Batı ABD’deki saplı uçlar yapan insanlarla ve Güney Amerika’daki en eski mızrak uçlarıyla çağdaş olduğunu ortaya koyuyor.

‘’Clovis kültürü için doğru tarihi bulmak, yaşını doğru tespit etmek, farklı alet çantalarını kullanan insanların 13.000 yıl önce Kuzey ve Güney Amerika’nın birçok bölgesine yerleştiklerini ve bu çeşitli ortamlarda kendi adaptasyonlarını geliştirdiklerini gösteriyor.’’

Waters, Clovis aletleri için yeni, doğru ve kesin bir yaşın, insanların kökenini ve ölümünü çevreleyen gizemi anlamaya çalışmak için bir temel oluşturduğunu belirtiyor.


Texas A&M University. 23 Ekim 2020.

Makale: Waters, M. R., Stafford, T. W., & Carlson, D. L. (2020). The age of Clovis—13,050 to 12,750 cal yr BP. Science Advances, 6(43), eaaz0455.

İstanbul Üniversitesi Tarihöncesi Arkeolojisi mezunu. Aynı okulda Tarihöncesi Arkeolojisi bölümünde yüksek lisans yapıyor.

You must be logged in to post a comment Login