Aioliste Mimari ve Şehirleşme İsimli Sempozyum Gerçekleştirildi

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’ndeki Troia Kültür Merkezi’nde, 30 bildirinin sunulduğu ‘Aioliste Mimari ve Şehirleşme’ isimli sempozyum gerçekleştirildi.

Aioliste Mimari ve Şehirleşme Sempozyumu

‘Aioliste Mimari ve Şehirleşme’ isimli sempozyum, İÇDAŞ’ın sponsorluğunda 7-9 Nisan 2017 tarihlerinde Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nin ev sahipliğinde Troia Kültür Merkezi’nde Türkiye, Yunanistan, Almanya ve İtalya’dan 30 bilim insanının katılarak bildirilerini sunmasıyla gerçekleştirildi. Sempozyumun açılış konuşması Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Erdem tarafından yapıldı. Assos, Aleksandria Troas, Midilli Adası, Troia, Neandria, Pergamon, Elaia, Pitane, Kyme, Aigai ve Larisa gibi antik kentlerde gerçekleştirilen arkeolojik araştırmalara yönelik bildiriler özellikle Aiol kültürü odaklı bir bakış açısıyla bilimsel bir ortamda kapsamlı olarak tartışıldı.

Sempozyumun ikinci gününde katılımcılar Assos Kazı Başkanı Prof. Dr. Nurettin Arslan’ın rehberliğinde Assos ören yerini ziyaret etti. Çanakkale Valisi Orhan Tavlı, Ayvacık Kaymakamı Hakan Hakyemez ve Ayvacık Belediye Başkanı Mehmet Ünal Şahin Assos’ta sempozyum ekibiyle buluştu. Şahin, katılımcılara yaptığı konuşmada Ayvacık bölgesindeki tarihi ve ekolojik değerlerle ilgili bilgiler verdi.

Assos Athena Tapınağı

Sempozyumun son gününde Çanakkale Arkeoloji Müzesi ziyaret edildi ve müzede gerçekleştirilen kapanış resepsiyonuyla sempozyum sonlandırıldı. Sempozyumda sunulan bildirilerin bir kitap olarak bilim dünyasına sunulması planlanıyor.

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login