Ağaç Kabuğundaki Yazıda Bir Ortaçağ Gezgininin Hikayesi Keşfedildi

Moskova’nın tarihi şehir merkezindeki kazılarda bulunan huş ağacı kabuğuna yazılmış nadir bir mektupta, bir Ortaçağ gezgininin hüzünlü hikayesi keşfedildi.

Ağaç Kabuğundaki Yazıda Ortaçağ Gezgininin Hüzünlü Hikayesi Keşfedild

Huş ağacına yazılan el yazması mektup. F: Rusya Arkeoloji Enstitüsü

14. yüzyıla tarihlendirilen el yazması Kızıl Meydan’a yakın bir semtteki kazılarda keşfedildi. Çalışmaları yapan Rus Bilimler Akademisi arkeologları, Ortaçağ Moskovası hakkında bilgiler veren yüzlerce başka eşya da ortaya çıkardı.

Yazarı bilinmeyen ağaç kabuğundaki mektup bir “Beyefendi”ye gönderilmiş. Mektupta adı bilinmeyen yazarın geçirdiği sıkıntılı bir yolculuk anlatılıyor.

El yazmasında yazarın başından geçen aksilikler anlatılıyor. Moskova’nın 350 km kuzeydoğusundaki Kostroma şehrine doğru yola çıkan gezgin ve yanındaki diğer insanlar “bunu yapmaya hakkı olan” biri tarafından (muhtemelen bir yetkili) alıkoyulmuş (ya da göz altına alınmış).

Yetkili bedbaht gezginden büyük miktarda para almış. Daha sonra ne olduğu bilinmiyor fakat parasız kalan gezginin Kostroma’ya ulaşmış olması muhtemel gözükmüyor.

Ortaçağ Rusya’sında huş ağacı yaygın bir yazı yazma yüzeyiydi. İlk huş ağacı el yazmaları, 1950lerde Veliki Novgorod şehrinde yapılan kazılarda ortaya çıkarılmıştı.

Daha sonra Novgorod’da 11. yüzyıl ile 14. yüzyıl arasına tarihlenen 1,000den fazla el yazması keşfedildi. Bu bulgu Novgorod şehrinin Ortaçağ’da yaşamış sakinlerinin alışılmadık derecede yüksek bir okur-yazarlık seviyesi olduğunu gösteriyor.

Mektuplar bir huş ağacı kabuğu şeridinin iç yüzeyine kazınarak oluşturuluyordu. Ağaç kabuğuna yazılan metinler doğumgünü kutlamalarından sözleşmelere, borç senetlerinden mektuplara ve çocukların çizimlerine kadar herşeyi kapsayabiliyordu.

Novgorod’da yüksek miktarda huş ağacı el yazması bulunmasına rağmen Moskova’da şu ana kadar sadece 3 tane keşfedilmişti. Bu üç el yazmasından da sadece bir tanesinde ayrıntılı bir metin bulunuyordu. Yeni bulunan mektup, Moskova’da bulunan dördüncü huş ağacı kabuğuna yazılmış el yazması oldu.

Rus Bilimler Akademisi Arkeoloji Departmanı Başkanı Leonid Belyaev “Bir bakıma bu Novgorod kriterlerini karşılayan ilk gerçek el yazması:  yani bir huş ağacı kabuğu üzerine yazılmış, 14. yüzyıl edebi geleneğini izleyen kişisel bir mektup” dedi.

Mektubun tam metni, linguistik ve edebi özellikleri üzerinde çalışmalar devam ediyor.


Discovery News

Robert Kolej’de okuduktan sonra, Kanada-McGill Üniversitesi’nde Antropoloji ve Klasik Tarih bölümlerini bitirdi. Koç Üniversitesi’nde Tarihöncesi Arkeoloji alanında yüksek lisans yaptı. 2015-2017 yılları arasında İstanbul’daki Pera Müzesi’nde koleksiyon sorumlusu olarak görev yaptı. Şu anda A.B.D.’deki Notre Dame Üniversitesi’nde doktora yapıyor.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply