Afrika Popülasyonları Eski İnsan Türleriyle Çiftleşmiş

Yapay zeka kullanan bir çalışma, ilk kez Afrika popülasyonlarının diğer soyu tükenmiş insanlarla çiftleştiğini gösterdi.

San insanları, incelenen topluluklardan biri olan Khoisan’ı oluşturan etnik gruplardan biri. C: Centre for Genomic Regulation

Şimdiye kadar Neandertaller veya Denisovalılar gibi soyu tükenmiş bazı insanların Afrika dışındaki modern insanlarla çiftleştiği biliniyordu. Ancak Afrika popülasyonlarında hiçbir türler arası çiftleşme tutarlı bir şekilde gösterilmedi. Şimdi ise araştırmacılar, soyu tükenmiş bir insan soyunun günümüz Afrika toplumlarının DNA’sındaki çiftleşme kanıtlarını tanımladı.

Biyolojik Antropoloji profesörü David Comas, “Bu tamamen bilinmeyen arkaik nüfus, Afrikalıların ataları ve genleri ile karışmış ve bugüne kadar genomlarında korunmuş.” diyor.

(Denisovalılarla Yalnızca 15.000 Yıl Önce Çiftleştik)

Araştırmanın eş yazarlarından Belén Lorente-Galdos, “Afrika’da yakın tarihte karmaşık bir şekilde karışan toplumlarda bildiğimiz senaryo, insanın evrimsel tarihinin buzdağının sadece görünen kısmı. Dolayısıyla bu hikaye en başından beri oldukça karmaşıktı.” diyor.

Afrika popülasyonlarının DNA’sını incelemek için yapay zeka kullanımı

Araştırmacılar, Afrika kıtasında geniş bir yaşam çeşitliliği, dil veya coğrafya çeşitliliğine sahip farklı popülasyonlardaki modern genomların bir çalışmasını yaptı. Bu mevcut genomları dizileyerek, bazılarının türler arası çiftleşmeden geldiğini kanıtladılar.

Araştırmanın eş yazarlarından Òscar Lao, “Yapay zeka araçlarını ve tam genomları kullanarak Afrika popülasyonlarının evriminin genel tarihini çıkardık.” diyor.

“Bizi şaşırtan şey, günümüzde Afrika popülasyonlarında bulunan genetik çeşitliliği tanımlamak için, bunun varlığının anatomik olarak modern insanların çiftleştiği, soyu tükenmiş bir arkaik Afrika popülasyonunun dikkate alınması gerektiği.”

(Filipinlerde Yeni İnsan Türü Keşfedildi)

Bu sonuç, yalnızca Afrika dışındaki sapiens soyundan farklı arkaik popülasyonlar olmadığını (Neandertal ve Denisovalılar gibi), aynı zamanda bu kıtada, Afrika’da kalan anatomik modern insanların yavruları olan alt popülasyonlar olduğunu da gösteriyor.

Bu bulgu, daha önce Neandertallerin veya Denisovalıların, Avrupalı veya Asyalı atalarımızla melezleşmesinde yapılan gözlemleri zorlaştırıyor, çünkü Afrikalılar her zaman sorgulamadan bir popülasyon modeli olarak kabul edildi.

David Comas, “Araştırmamız, Afrika nüfusunun türler arası çiftleşmediği fikrine dayanarak bugün yapılan bazı varsayımları sorgulamaya yol açıyor.” diyor.

Belén Lorente-Galdos, “Metodumuz, Afrika’da arkaik türler arası çiftleşmeyi dikkate almayan yaygın modeli açıkça reddediyor. Sunduğumuz yeni model, Avrasya kökenli insanlardan Neandertallerden gelen ve önceki modelleri kullanarak bugüne kadar tahmin edilenden üç kat daha yüksek olabilecek DNA miktarını incelemeye zorladı.”

Phys. 26 Nisan 2019.

Makale: Lorente-Galdos, B., Lao, O., Serra-Vidal, G., Santpere, G., Kuderna, L. F., Arauna, L. R., … & Marques-Bonet, T. (2019). Whole-genome sequence analysis of a Pan African set of samples reveals archaic gene flow from an extinct basal population of modern humans into sub-Saharan populations. Genome Biology, 20(1), 77.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login