Amerikaların En Eski Ayak İzi Şili’de Bulundu

Şili’nin güneyinde keşfedilen 15.600 yıllık ayak izinin, Amerikaların bilinen en eski ayak izi olduğu düşünülüyor.

Şili’deki orijinal bölgesinden çıkarıldıktan sonra kuruma nedeniyle çatlaklar oluşturan eski ayak izi. C: Laboratorio de Sitio Pilauco

Şili’deki bilim insanları, en az 15.600 yıl öncesine dayanan bir ayak izi bulduklarını açıkladı. Bu ayak izi, Amerikalardaki insan varlığının en erken kanıtını oluşturuyor.

Söz konusu ayak izi, araştırmacıların 2007 yılından beri kazmakta oldukları Osorno şehrinde (Santiago’nun 820 kilometre güneyinde) bulunan Pilauco kazılarında bulundu.

(2018 Yılında İlk Amerikalılar Hakkında Öğrendiğimiz 10 Şey)

Arkeologlar, ayak izinin ilk olarak 2011 yılında bir evin yanında bulunduğunu söylüyor. Paleontolog Karen Moreno ve jeolog Mario Pino’nun, bu ayak izinin insana ait olduğunu güvenilir bir şekilde doğrulaması yıllar aldı.

Pino, “Amerikalarda başka insan ayak izleri de bulundu, ancak hiçbiri bu kadar eskilere dayanmıyor.” diyor.

a- ayak izini fotoğrafı. b- Profil çizgilerinin gözlenmesini kolaylaştırmak için dorsal görünümde üç boyutlu model.

Bilim insanları bu tarihlemeyi, ayak izinin bulunduğu organik bitki malzemesine radyokarbon tarihlendirme teknikleri uygulayarak yapabildi.

Pino, ayak izinin, yaklaşık 70 kilogram ağırlığındaki yalınayak bir adama ait gibi göründüğünü söylüyor.

(İlk Amerikalılar Kimdi? 11.000 Yıllık DNA İpuçları Veriyor)

Moreno, bu ayak izinin, insanların Amerikalardaki 12.000 yıldan daha eski ilk kanıtı olduğunu söylüyor.

Şili’deki bu alan, günümüz fillerinin ve Amerikan atlarının atalarının ve daha yeni insan varlığının kanıtlarını içeren fosiller bakımından zengin olduğunu kanıtladı.

Osorno’nun güneyinde bir bölgede bulunan bir ayak izi, günümüze yaklaşık 1000 yıl daha yakındı.


Phys. 28 Nisan 2019.

Makale: Karen Moreno , Juan Enrique Bostelmann, Cintia Macías, Ximena Navarro-Harris, Ricardo De Pol-Holz, Mario Pino. 2019. A late Pleistocene human footprint from the Pilauco archaeological site, northern Patagonia, Chile. PLOS One.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login