Abidos Tapınağı’nın Temel Taşı Keşfedildi

Abidos’taki II. Ramses Tapınağı’nda çalışan arkeologlar, firavunun tapınağına eklenmiş bir kraliyet salonu keşfetti.

Eski Eserler Konseyi Genel Sekreteri Moustafa Waziri’ye göre, yürütülen kazı çalışmaları sırasında tapınağın temel taşına da rastlandı.

Waziri, bu yeni keşfin, yaklaşık 160 yıl önce keşfedilen tapınağın haritasını değiştireceğini söylüyor.

(Mısır’da II. Ramses’e Ait Yeni Bir Tapınak Bulundu)

Sarayın ve salonun mimari tasarımları, yaklaşık 300 metre güneyde bulunan Kral Ramses’in babası Kral Seti Tapınağı’na eklenen alanların benzerini yansıtıyor.

Mısır anıtlar sektörünün başkanı Ayman Ashmawi, salonun kireçtaşı ve kerpiç duvarlara sahip olduğunu ve zeminin kireçtaşı çinilerinden yapıldığını söylüyor.

Ekip ayrıca, Kral II. Ramses adını taşıyan kumtaşı basamaklarının yanı sıra bir kumtaşı sütununun kaidesini buldu.

Bir zamanlar salonun tavanını süsleyen yıldız görüntülerini gösteren taşlar da bulundu.

Arkeolojik misyon başkanı Dr. Sameh Eskandar, güneybatı girişinin önünde muhtemelen yeni keşfedilmiş bir binaya açılan taş bir yolun bulunduğunu söylüyor.

Binanın duvarlarında Kral Ramses’in yazıtları yer alıyor.

Bu keşif, ilk defa bir arkeolojik ekibin tapınağın temel taşlarını bulduğu an olarak kayıtlara geçti. Temel taşlarının hepsi de Kral II. Ramses’in adını taşıyor.

Büyük Ramses olarak da bilinen II. Ramses, 19. hanedanlığın üçüncü firavunuydu. Ramses, yaklaşık 3.300 yıl önce Antik Mısır’a hükmetti ve Abu Simbel’deki ünlü büyük tapınağı da dahil olmak üzere nadir bir anıtsal miras bıraktı.


Luxor Times. 28 Mart 2019.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora programında devam ediyor. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login