2. Ramses’e Adanmış Koçlardan Birinde Çan Bulundu

Arkeologlar, Mısır’da Büyük Firavun Ramses’e adak olarak kurban edilen 1.200 koç kafatasından birinde, hâlâ çalışan bir kült çanı keşfetti.

Koç kafatasları buraya Büyük Ramses’i onurlandıran tek bir kurban töreninde yerleştirilmiş olmalıydı.

Mısırbilimciler, eski Mısır kenti Abidos’ta yapılan kazılar sırasında bulunan koç kafataslarından birinin boynuna bağlı olan ve hala çalan minik çan keşfettiler. Çan, çeşitli tanrıları temsil eden dört hayvan başı ile süslenmiş.

New York Üniversitesi’nden arkeolog Sameh Iskander, buluntunun Mısırlıların, ölümünden 1000 yıl sonra bile hala II. Ramses’e tanrı olarak taptığını kanıtladığına inanıyor.

Dr Iskander, söz konusu kafataslarının, muhtemelen Ramses’i onurlandıran tek bir kurban töreninde oraya yerleştirildiğini söylüyor.

(İlgili: Antik Mısır Firavunu II. Ramses Kimdi?)

Dr. Iskander, “Bir depolama alanına rastladık ve bu son derece sıra dışı bulguyu bulduk. İçi kemiklerle dolu, çoğunlukla koç kafatasları. 1.200’den fazla koç başı saydık. Bazıları kumaşa sarılıydı. Bize bunun bir koç kültü olduğu konusunda bir fikir veriyor.” diyor.

“İçindeki tokmağı ile birlikte mükemmel durumda olan bu güzel çana rastladık. Ve burada tanrıları temsil eden dört hayvan başı var. Bu, koçun boynundan sarkıyor ve o sesi çıkarıyordu. Son derece, son derece sıradışı.”

Mısırbilimciler, Abydos antik kentinde yapılan kazılar sırasında koçlardan birinin boynuna bağlanmış, hala çalmakta olan küçük bir çan keşfettiler.

II. Ramses, Tutankamon’dan 44 yıl sonra MÖ 1279’da iktidara geldi ve neredeyse 70 yıl hüküm sürdü. Büyük Ramses olarak da bilinen II. Ramses, saltanatı boyunca Mısır’ı dönüştürdü, ülkenin sınırlarını genişletti ve Abu Simbel ve Ramses Tapınağı gibi devasa anıtlar inşa etti. O kadar saygı gördü ki, daha sonraki firavunlardan dokuzu daha onun adını aldı.

Eski Mısır’da eski firavunlara genellikle tanrılar olarak tapılırdı, onlara adanmış tapınaklar ve kültler vardı, ancak bu gelenekler genellikle oldukça hızlı bir şekilde yok oldular.

Yaklaşık 2.000 yıl öncesine tarihlenen kafatası kurbanı, Mısır’ın ölüm ve diriliş tanrısı Osiris’in antik bir tapınağının bulunduğu yerde bulundu. Burası, II. Ramses tarafından inşa edilen ilk tapınaktı, ancak kompleksin büyük bir kısmı şimdiye kadar kazılmış halde kaldı.

Dr Iskander, “Genellikle diğer firavunların kültleri iki veya üç yüzyıl sürer. Bu ise bin yıl. Bu firavunun Mısırlıların zihniyetinde ne kadar önemli olduğu hakkında çok şey söylüyor.” diyor.


Yahoo News. 14 Ekim 2022.

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login