ABD’de En Büyük Amerikan Yerlisi Katliamının Yeri Araştırılıyor

1863 yılının Ocak ayında, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Idaho’da 250 erkek, kadın ve çocuk Amerikan süvarilari tarafından öldürüldü. Fakat en büyük Amerikan yerlisi katliamı olan Şoşoni yerlilerinin katli Amerikan tarihinde karanlık bir bölüm olmaktansa, büyük ölçüde unutuldu.

Bear River Massacre (Ayı Irmağı Katliamı) hikayesini çok az kişi biliyor. Herald Journal’ın haberine göre de kimse tam olarak nerede gerçekleştiğini bilmiyor. Konu hakkında daha çok bilgi elde etmek için Idaho Eyaleti Tarih Cemiyeti, Preston şehrinin kuzeyindeki bölgede ilk yüzey araştırmasını başlattı.

Members of a USU archaeology team excavate after detecting metal at the site of the Bear River Massacre [Credit: USU Archaeological Services] Read more at: http://archaeologynewsnetwork.blogspot.com.tr/2015/09/archaeologists-study-largest-native.html#.VeyKxfmqpBd Follow us: @ArchaeoNewsNet on Twitter | groups/thearchaeologynewsnetwork/ on Facebook

USU arkeoloji ekibi, bölgede metal olduğunu sağtadıktan sonra kazılar yapıyor. [Görsel: USU Archaeological Services]

2014 Ağustosundan beri arkeologlar Şoşoni köyünün yerini tam olarak belirleyebilmek için üç tarihi haritayla birlikte jeofizik ve kazı yöntemlerini kullanıyor. Şoşoni köyünü bulduklarında, savaş meydanını anısına abidiler dikmeyi umuyorlar.

Yüzey araştırmasının başında bulunan Dr Ken Cannon “Bu olayları kimse bilmiyor. Bunlar kaybolmuş fakat inanılmaz derecede önemli olaylar” diyor.

Cannon şu andaki teorilerini şöyle açıkladı “Büüyk ihtimalle Şoşonilerin cephanesi bitti, daha sonra da California Gönüllüleri tarafından alt edildiler.”

A possible bridle ring at the site of the Bear River Massacre [Credit: USU Archaeological Services]

Ayı Irmağı Katliamı bölgesinde olası bir dizgin halkası  [Görsel: USU Archaeological Services]

Dört saat süren muhabere 23 askerin de canını aldı. Tanıklar Şoşonilerin donmuş Ayı Irmağı’na kaçtığını gördüklerini söyledi. Burada Yerlilerin bir kısmı boğularak bir kısmı da donarak öldü. Anlatılanlara göre ertesi gün bir bebek bir ağaçta canlı olarak bulundu. Görünüşe göre bebek, korunması için ağacın yüksek bir kısmına konulmuştu.

Şimdiye kadar manyetik gradyometre (eğimölçer) yardımıyla büyük, sşyah bir kare bölge saptandı. Arkeologlara göre bu bir evin tabanı olabilir.

Bölge Şoşoni insanlarının da onayıyla gelecek ay kazılmaya başlanacak. Şoşonilerle uyum içinde devam edecek çalışmaların sonuçları Kasım ya da Aralık ayında açıklanacak.

A view from the Red Clay Bluffs overlooking the site of the Bear River Massacre, near Preston, Idaho [Credit: K. Cannon/USU]

Preston yakınlarında, Ayı Irmağı  Katliamı alanına bakış [Görsel: K. Cannon/USU]

Newser

Robert Kolej’de okuduktan sonra, Kanada-McGill Üniversitesi’nde Antropoloji ve Klasik Tarih bölümlerini bitirdi. Koç Üniversitesi’nde Tarihöncesi Arkeoloji alanında yüksek lisans yaptı. 2015-2017 yılları arasında İstanbul’daki Pera Müzesi’nde koleksiyon sorumlusu olarak görev yaptı. Şu anda A.B.D.’deki Notre Dame Üniversitesi’nde doktora yapıyor.

You must be logged in to post a comment Login