Norveç’teki Katedralin Duvarında 13.yy’dan Kalma Hakaret Bulundu

Norveç’in Trondheim şehrinde bulunan Nidaros Katedrali’nin duvarlarında 13. yüzyıldan kalma Latince hakaret içeren grafiti bulundu. Duvara kazınmış grafitinin “dünyanın en eski eşcinsel grafitisi” olduğu söyleniyor.

Bu ayın başında Dagbladet News, yerel tarihçi Terje Bratberg’in ortaçağdan kalma kilisenin güney duvarında LAURENSIUS CELVI ANUS PETRI yazısını buldu. Bratberg yazının “Lars, Peter’ın anüsüdür” anlamına geldiğini söylüyor.

Bratberg bu yazının yaklaşık 1290 yılında duvara kazındığını düşünüyor. Bu zamanlarda katedraldeki yerle ruhban sınıfı ile 1288-1309 yılları arasında Nidaros başpiskoposu olan Jorund arasında çekişmeler vardı. Başpiskopos, Lars Kalvssøn ismindeki bir müridini Nidaros’a, yerel ruhban sınıfının aforoz edildiğini bildirmesi için yolladı.

Ruhban sınıfı ise buna karşılık, Lars’ın kıyafetlerini çıkarıp onu kamçılayarak ve üstüne kartopu atarak Lars’a saldırdı. En sonunda Lars, Başpiskoposa sadık olan askerler tarafından kurtarıldı.

Yazıda adı geçen Peter, Başpiskoposu destekleyen bir Norveç soylusu olan Peter of Husabø’dan bahsediyor olabilir.

Bratberg, “Mesaj oldukça açık. Fakat yazı, iki adam arasındaki bir ilişkiye gönderme yapıyor, ya da alenen onlarla alay ediyor olabilir” diyor.

Fakat bu teoriden kuşku duyanlar da yok değil. Martin Syrett tarafından yapılan yeni araştırmalar yazıda, cümleyi daha anlamlı hale getirecek başka kelimeler olabileceğini öne sürüyor. Syrett’in araştırması, yazıdaki “ANUS” kelimesinin aslında “Claudianus” gibi başka bir kelimenin parçası olabileceğini söylüyor.

Bunun yanında “ANUS” kelimesi klasik Latince metinlerde çok nadiren anüs, rektum anlamlarında kullanılıyor. “ANUS” Latince’de daha çok “halka” ya da başka bir çekimde “yaşlı kadın/kocakarı” anlamlarında kullanılıyor.

Medivealists.net

 

Robert Kolej’de okuduktan sonra, Kanada-McGill Üniversitesi’nde Antropoloji ve Klasik Tarih bölümlerini bitirdi. Koç Üniversitesi’nde Tarihöncesi Arkeoloji alanında yüksek lisans yaptı. 2015-2017 yılları arasında İstanbul’daki Pera Müzesi’nde koleksiyon sorumlusu olarak görev yaptı. Şu anda A.B.D.’deki Notre Dame Üniversitesi’nde doktora yapıyor.

You must be logged in to post a comment Login