Yünlü Mamutların Soyu Susuzluk Yüzünden Tükenmiş

Yünlü mamutların soyunun susuzluk nedeniyle tükenmiş olabileceğine dair bulgulara rastlandı.

Yünlü Mamutların Soyu Susuzluk Yüzünden Tükenmiş

Yünlü mamutların neslinin 5600 yıl önce tükenmiş olabileceğini belirten bilim insanlarına göre, havaların ısınmasıyla göllerdeki su miktarı azaldı, bu nedenle günde 70 ila 200 litre arası su tüketmesi gereken mamutların hayatta kalma şansları da zorlaştı.

Bilim insanları yünlü mamutların büyük bir kısmının aslında 10.500 yıl önce yok olduğunu düşünüyor. Bunun nedenlerinden bir tanesi olarak insanların aşırı avlanması, ikincisi ise ekolojik değişimler olarak gösteriliyor. Ancak Alaska’nın St. Paul adasında yaşayan yünlü mamutların 5.000 yıl daha hayatta kalmayı başardıkları biliniyor.

Akademik bilim dergisi the Proceedings of the National Academy of Sciences’ta yayımlanan araştırmaya göre, St Paul’da yaşayan yünlü mamutların soyu 5000 yıl daha devam etti. Ancak buzul çağından sonra yerkürenin ısınmasıyla deniz seviyesi yükselince yünlü mamutların yaşam alanı da daraldı. Bazı göller okyanusa karıştı ve tuzlu suyun kalan rezervuarlara dolmasıyla tatlı su kaynakları azaldı. Bu yüzden bu yünlü mamutlar iyice azalan su kaynaklarını paylaşmak zorunda kaldılar. Sorunu daha da zorlaştıran da bu canlı türünün çok fazla su tüketiyor olmasıydı.

Diğer göllerin de kurumasıyla hayvanların su birikintilerinin etrafında buluştuklarına belirten Pennyslvania Eyalet Üniversitesi’nden Profesör Russell Graham şöyle diyor;

“Suyun çevresinde dolandıkları için bitkileri eziyorlardı. Bunu günümüzde fillerin de yaptığını görüyoruz. Bu davranışlarıyla karadan göllere tortu kaymasına da neden olup temiz suyun daha da azalmasına yol açıyorlar. Fillerin günlük 70 ila 200 litre arası suya ihtiyaç duyduklarını biliyoruz. Mamutların da aynı miktarda su içtiğini düşünüyoruz. Eğer tatlı su birikintileri bir aylığına kurumuş olsaydı, onlar için ölümcül olurdu.”

Araştırmacılar iklim değişikliğinin küçük adalarda aynı etkiyi yaratabileceğini ve tatlı su kaynaklarına etki ederek hayvanları ve insanları tehlikeye sokabileceğini söylüyor.

İsviçre Tarih Müzesi’nde Evrim ve Genetik Profesörü Love Dalen da, “Bu araştırmayı incelediğimizde görüyoruz ki, Alaska’nın St Paul adasında yaşayan yünlü mamutların durumu tarih öncesi çağda soyların tükenmesini en iyi anlatan olaylardan biri. Genel anlamda, bu araştırmada az nüfuslu canlıların ekolojik değişimlere karşı daha hassas olduklarını görüyoruz” diyor.

Son mamut nüfusu kuzey buz denizindeki Wrangel adasında yaşıyordu. Bunların da 4.000 yıl önce yok oldukları düşünülüyor.


BBC

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login