4500 Yıllık Yortan Kabı Türkiye’ye İade Ediliyor

Türkiye’deki ziyaretinde satın aldığı bir kabın Bronz Çağı’na tarihlendiğini öğrenen İngiliz turist, Yortan kabını Türkiye’ye iade ediyor.

Türkiye’ye yaptığı ziyarette bir hatıra olarak satın aldığı testinin Bronz Çağı’na ait bir eser olduğunu öğrenen İngiliz Therma Bishop, eseri Türkiye’ye iade etmeye karar verdi.

1960’lı yıllarda Efes Antik Kentini ziyaret eden İngiliz vatandaşı Thelma Bishop bir hatıra olarak satın aldığı testi hakkında bilgi almak için modern seramik ürünleri müzayedeleri düzenleyen Macclesfield’daki Adam Partridge Müzayede firmasına başvurdu.

Partridge Müzayede Evinin aynı zamanda arkeolog olan seramik uzmanı Jason Wood Türk olan eşi vasıtasıyla ulaştığı uzmanlardan söz konusu kabın erken bronz çağına tarihlenen ve Yortan Kültürlere ait bir kültür varlığı olduğunu öğrendi.

Bununla birlikte Türkiye’de kültür varlıklarının ihracının yasak olduğunu öğrenen Wood, Yortan Kabı’nın Türkiye’den hiç çıkarılmamış olması ve ait olduğu topraklara dönmesi gerektiğini düşündü ve bu görüşünü eserin sahibi Thelma Bishop’la paylaştı.

Türkiye’ye iade etti

Yortan kabının Türkiye’den hiç çıkarılmamış olması ve ait olduğu topraklara dönmesi gerektiği kanaatine vardığını anlatan Wood, testinin Türkiye’den çıkarılmasının 1880’lere uzanan bir kanunla yasaklandığını anlattı.

Thelma Bishop’un da en doğru davranışın Yortan Kabının ait olduğu topraklara iade edilmesi gerektiği fikrini kabul etmesi üzerine Jason Wood Londra’daki Türk Büyükelçiliği ve Kültür ve Turizm Bakanlığı Londra Kültür ve Tanıtma Müşavirliği ile irtibata geçti.

İngiltere’nin Stockport kentinde yaşayan Thelma Bishop, eseri, Londra’daki Kültür ve Tanıtma Müşavirliği’inde düzenlenen bir törenle Türkiye’ye iade etti.

Yortan kültürüne ait

İade edilecek kültür varlığı Erken Bronz Çağı’na tarihlendirilmekte olup, Yortan Kültürü (MÖ.2500) adı verilen stil özelliklerine sahip, pişmiş topraktan, 26.5 cm. yüksekliğinde bir sürahi şeklinde.

Wood, seramik kabın mezarlıklara gömülmek için yapılan 4 bin 500 yıllık bir testi olduğunu anlatırken, “Bunlar genellikle Türkiye’de Anadolu’nun batısında bulunuyorlar. Bunu bu ülkede (İngiltere) satmak yasalara aykırı” dedi.

Londra Kültür ve Tanıtma Müşavirliği’nden yapılan açıklamada, Yortan Kabı’nın iadesinin Türkiye’nin ve Türkiye gibi kaynak ülkelerin topraklarından çıkarılan kültür varlıkları için sürdürdükleri uluslararası hak ve hukuk mücadelesinin müzayede firmaları ve diğer ülkelerin kamuoyu tarafında fark edilmesi açısından büyük önem taşıdığı ifade edildi.


DHA

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login