41 Milyon Yıllık Fosilde Çiftleşen Sinekler Bulundu

Güney Gondwana’da kehribar içinde korunmuş bilinen en eski hayvanlar ve bitkiler arasında çiftleşen sinekler çıktı.

Anglesea/Viktorya’dan yaklaşık 41 milyon yıllık bal renkli bir kehribar taşı. İki uzun bacaklı sineğin çiftleşmesini açıkça gösteren nadir bir örnek. C: Jeffrey Stilwell

Gondwana olarak bilinen, bugünün Güney Amerika, Afrika, Madagaskar, Hindistan, Antarktika ve Avustralya’sından oluşan süper kıta, yaklaşık 200 milyon yıl önce süper kıta Pangea’dan ayrıldı. Bulgular, Avustralya ve Yeni Zelanda’nın Geç Triyas-Orta Paleosen dönemlerindeki (230-40 milyon yıl öncesi) ekolojisini anlamamıza yardımcı oluyor.

Jeffrey Stilwey ve çalışma arkadaşları, Batı Tazmanya’da bulunan Macqurie Harbor Formasyonu olarak isimlendirilen alandan ve Anglesea Kömür Madeni alanından 5800’den fazla kehribar parçası üzerinde çalıştılar.

(Arjantin’de 70 milyon Yıllık Devasa Balık Fosili Bulundu)

Macqurie Harbor Formasyonu erken Eosen Çağı’na (yaklaşık 54-52 milyon yıl önce) tarihlenirken; Avustralya Viktorya’da bulunan Anglesea Kömür Madeni alanı geç orta Eosen’e (42-40 milyon yıl önce) tarihleniyor. Yazarlar, iki uzun bacaklı sineğin (Dolichopodidae) çiftleşmesine ait nadir bir bulgu raporladı.

Anglesea/Viktorya’dan yaklaşık 41 milyon yıllık açık sarı renkli bir kehribar parçası. İçerisinde iyi bir şekilde korunmuş ısıran tatarcık görülebiliyor. C: Enrique Peñalver

Örnekler ayrıca, Güney Gondwana’da bulunan en eski fosilleşmiş karıncaları ve küçük, kanatsız, altı bacaklı bir böcek türü olan ilk Avustralya “ince yay kuyruk” fosillerini içeriyor. Kehribar içinde korunmuş diğer canlılar arasında yavru örümcekler, tatarcık sineği (Ceratopogonidae), iki ciğerotu ve iki yosun türü bulunuyor.

Yazarlar ayrıca, güneydoğu Avustralya, Tazmanya ve Yeni Zelanda’da yer alan yerleşimlerdeki tortular üzerinde de çalıştı. Bunlar, Güney Pangea’dan 230 milyon yıl öncesine tarihlenen rapor edilmiş en eski kehribarı, Güney Kutbu’ndan 96-92 milyon yıllık en eski tortuyu ve bir kabuklu bit türü olan, İngilizce ‘felt scale’ (Eriococcidae) olarak adlandırılan 54-52 milyon yaşında bozulmamış bir böcek fosilini içeriyor.

Anglesea/Viktorya’dan yaklaşık 41 milyon yıllık başka bir kehribar. Bu büyük parça halindeki kehribar, iki sineğin bağlantısını (soldaki uzun bacaklı ve sağdaki ısıran tatarcık) gösteriyor. C: Enrique Peñalver

Bulgular, Güney Gondwana’nın ekoloji ve evrimine dair yeni görüşler ortaya koyuyor ve Avustralya ile Yeni Zelanda’daki bulguların gelecek için büyük bir potansiyel olduğuna işaret ediyor.


Nature Publishing Group. 2 Nisan 2020.

Makale: Stilwell, J. D., Langendam, A., Mays, C., Sutherland, L. J., Arillo, A., Bickel, D. J., … & Cantrill, D. J. (2020). Amber from the Triassic to Paleogene of Australia and New Zealand as exceptional preservation of poorly known terrestrial ecosystems. Scientific reports, 10(1), 1-11.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Biyoloji son sınıf öğrencisi. Nörobiyoloji, antropoloji, evrim ve paleobiyolojiye çokça ilgisi var.

You must be logged in to post a comment Login