40.000 Kişinin Kemiklerinden Oluşan Yapı Temizleniyor

Çek Cumhuriyeti’nde, 40.000’den fazla insanın kemiklerine ev sahipliği yapan Sedlec İskelet Kilisesi’ndeki kemikler temizleniyor.

Çek Cumhuriyeti Kutna Hora’daki Seldec Kemik Kilisesi’nde bulunan yığılmış haldeki Ortaçağ’a ait insan kafatası ve kemikleri.

Çek Cumhuriyeti’ndeki restoratörler, yüzlerce yıllık 40.000’den fazla insan vücuduna ait kemiklerden yapılmış dört piramidi temizledi ve daha sonra bunları, eskiden olduğu şekilde yeniden düzenledi.

(İnsan Kemiklerinin Toplu Olarak Saklandığı 8 Muhteşem Yapı)

İki yıl sürmesi beklenen restorasyon projesinde, Çek Cumhuriyeti’nin merkezinde bir Ortaçağ maden kenti olan Kutna Hora’nın eteklerindeki yerleşimde bulunan Sedlec İskelet Kilisesi’nin en önemli çekicilik unsuru olan kemiklerin korunması amaçlanıyor.

Projede diğer bir yandan kemik ve kafataslarına ev sahipliği yapan kilise binasının da restore edilmesi ve binanın güçlendirilmesi de amaçlanıyor.

Bir restorasyon uzmanı, Çek Cumhuriyeti’ndeki Kutna Hora kentinde bulunan Sedlec Kemik Kilisesi içerisinde dolaşıyor. C: Ruters/David W Cerny.

Her yıl 500.000 ziyaretçiyi kendine çeken bu yer, sadece dört büyük kemik piramidini barındırmıyor; ayrıca avizesi, armaları ve insan kemiklerinden yapılmış çok çeşitlilikteki diğer dekorasyon parçaları ile de kendinden söz ettiriyor.

Kilisedeki uygulamalardan sorumlu kişi olan Radka Krejci, “Günümüzde çoğu insan bunu garip buluyor ve burayı biraz karanlık görünüşe sahip bir korku evi olarak görüp görmeye geliyorlar. Ancak, biz bu şekilde algılanmasını istemiyoruz; burası buraya gelindiğinde saygı içinde olunması gereken bir yer, bir mezar.” diyor.

Kemikler, 1142 ‘de Cistercian emriyle kurulan manastıra bitişik olan bir mezarlıktan gelmişti. 14. yüzyıldaki veba salgını sırasında mezar zemini genişletildi. 1318 yılında buraya yaklaşık 30.000 kişi gömüldü ve 15. yüzyılda Roma Katolikleri ile Hussitler arasındaki dini savaşlar sırasında onlara daha fazla kişi katıldı.

Bir restorasyon uzmanı, Çek Cumhuriyeti Kutna Hora’daki Sedlec Kemik Kilisesi’ni koruma çabasıyla Ortaçağ kemiklerini topluyor. C: REUTERS/ David W Cerny

Alan yetersizliği, 16. yüzyıl boyunca kemiklerin dışarı çıkarılması ve Avrupa’nın birçok yerindeki depolardan birine yerleştirilmesi yönünde bir karar verilmesini zorunlu kıldı. Efsanede yarı kör bir keşişin bu kemik yapılarının çoğunu yaptığı söyleniyor.

Mevcut görünümündeki bu kemik yapıları, 1870 yılına tarihleniyor ve orijinal piramitlere çeşitli süslemeleri ekleyen Çek ağaç oyma ustası Frantisek Rint’in bir çalışması.

Hem kemiklerdeki hem de kilisedeki yıpranmalardan dolayı bu restorasyon çalışması gerekliydi.

Koruma uzmanı Thomas Kral, “Kemikler yüzeyindeki kirlerden arındırılacak ve daha sonra kireç çözeltisine batırılacak. Bu, piramitlerin oluşturulması sırasında da kullanılan doğal bir koruma yöntemi.” diyor.

Restorasyon ekibi, yapıların orijinal formatına uygun olarak yeniden yapıldığından emin olmak için fotoğrafları ve video projeksiyon haritalama yöntemi kullanarak kemik piramitlerinin bilgisayar modellerini üretmesi için Nase Historie adındaki bir firma ile anlaştı.


Reuters. 20 Şubat 2019.

Ankara Üniversitesi SBF Siyaset Bilimi ve Kamu yönetimi ile İstanbul Üniversitesi Kültürel Miras ve Turizm bölümlerinden mezun. Kültürel miras ve arkeolojiyle yakından ilgili.

You must be logged in to post a comment Login