2020 Temmuz Ayının En Önemli 10 Arkeoloji Haberi

Temmuz ayında Türkiye’de ve dünyada yapılmış en ilginç ve önemli arkeolojik keşifleri bu listede derledik.

10- Natufian İnsanları 15.000 Yıl Önce Yılan Yiyordu

Araştırmacılar, yaklaşık 15.000 yıl önce Natufian kültürüne ait insanların yılan ve kertenkele yediğine dair kanıtlar buldular.

El-Wad Teras Mağarasında sürüngen omurları bulundu. C: Roee Shafir

Pullular (Squamate), aralarında yılanlar ve kertenkelelerin de olduğu belirli sürüngen türlerini içerir. Bu yeni çalışmada araştırmacılar, yaklaşık 15.000 yıl önce Natufian halkının yaşadığı bir mağarayı araştırıyorlardı. Natufian kültürü insanlarının ev inşa eden ve bitki yetiştiren ilk insanlardan biri olduğuna inanılıyor – hala avcı-toplayıcı olmalarına rağmen, çiftçi olmanın eşiğindeydiler.

Haber hakkında daha fazla okuyun.

9- 16. Yüzyıl Mezarlığında Ağzında Sikke Olan 100 Çocuk Bulundu

Polonya’da, bazılarının ağzında sikke olan 100’den fazla çocuğun kalıntılarının bulunması, bir çocuk mezarlığına dair efsaneleri doğruladı.

İnşaat işçileri Podkarpackie eyaletindeki Nisko kasabası yakınlarındaki bir yolda çalışırken insan kemikleri keşfettikten sonra, arkeologlar tarafından yapılan çalışmada toplam 115 kişiye ait kalıntılar ortaya çıkarıldı. Arkeologlar kalıntılara daha yakından baktıklarında, bazılarının ağızlarına sikkeler yerleştirildiğini gördü.

Haber hakkında daha fazla okuyun.

8- İrlanda’daki 5.000 Yıllık Mezarda Birinci Derece Ensest İlişki Çıktı

İrlanda’da 5.000 yıllık ünlü bir mezardaki kemiklerden alınan antik DNA, muhtemelen ebeveynleri kardeş olan Neolitik bir “kral” çıktı.

Newgrange geçit mezarı Neolitik dönemde yapılmıştı. C: Ken Williams

İnanılmaz bulgular arasında, Newgrange geçit mezarının merkezinde gömülü yetişkin bir erkeğin genomunun birinci derece enseste işaret ettiği keşfedildi. Bu durum, bu kişinin benzer şekilde soy içi üreyen İnka tanrı kralları veya Mısır firavunları gibi yönetici bir sosyal elit arasında olduğunu gösteriyor.

Haber hakkında daha fazla okuyun.

7- Kafası Kazığa Geçirilmiş 8.000 Yıllık Adamın Yüzü Canlandırıldı

Bu adamın kafatasının neden 8.000 yıl önce gizemli sualtı mezarında kazığa geçirildiğini asla öğrenemeyebiliriz, ancak yüz rekonstrüksiyonu sayesinde ölmeden önce muhtemelen nasıl göründüğünü anlayabiliriz.

8.000 yıl önce kafası kazığa geçirilmiş adamın yüz rekonstrüksiyonu. C: Oscar Nilsson

Arkeologlar adamın kafatasını, diğer en az 10 yetişkin ve bir bebek kalıntısıyla birlikte 2012’de, İsveç’in merkezinin doğusunda, eskiden küçük bir göl, şimdiyse bir kent olan Motala’da buldu. Bununla birlikte, yetişkinlerden sadece birinin çenesi yerinde duruyordu, diğerlerinin çenesi yoktu; ayrıca kafataslarından iki tanesi, göl yüzeyinden dışarı uzanacak şekilde kazıklar üzerine yerleştirilmişti.

Haber hakkında daha fazla okuyun.

6- Cengiz Han’ın Kış Kampı Olarak Kullandığı Yer Bulundu

Yeni araştırmaya göre, Moğolistan’daki Avraga Nehri boyunca açık bir bozkır ortamında yer alan Avraga, Cengiz Han’ın kış kampıydı.

Moğolistan’da Chinggis Han olarak bilinen Cengiz Han’ın 1162 ve 1227 yılları arasında yaşadığına ve dünyanın en büyük imparatorluğu haline gelecek şeyi kurduğuna inanılıyor. Cengiz Han’ın istilalarını gerçekleştirdiği komuta karargahının yeri, tarihçiler ve arkeologlar arasında uzun tartışmalara konu oldu. Şimdi ise gizem çözülüyor.

Haber hakkında daha fazla okuyun.

5- Kenanlılar Kimdi? 73 Antik DNA’dan Yeni Bilgiler

Günümüzde İsrail, Filistin, Ürdün, Lübnan ve Suriye’nin bir bölümünü kapsayan Güney Levant olarak bilinen bölgede, Tunç Çağı’nda (MÖ 3500-1150 dolaylarında) yaşamış insanlar, Eski Ahit’te Kenanlılar olarak anılıyor.

Tel Megiddo sitesinin genel görünümü. C: Megiddo Expedition

Araştırmacıların yeni sonuçları, 73 kişiden alınan antik DNA’nın genom çapında yapılan yeni incelemelerine dayanarak Kenanların tarihine ilişkin yeni bilgiler ortaya koydu. Genomik analizler, Kenanlıların katışıksız bir toplum olduğunu gösteriyor.

Haber hakkında daha fazla okuyun.

4- Aztek İmparatorunun Öldürüldüğü Saray Keşfedildi

Meksiko’da, İmparator II. Moctezuma’nın İspanyollar tarafından esir tutulduğu ve 1520’de öldürüldüğü bir Aztek sarayının kalıntıları keşfedildi.

Arkeologlar Aztek sarayından bazalt döşeme kalıntılarını buldular. C: Raúl Barrera

Tarihsel kayıtlar İspanyol işgalci Hernan Cortes’in Moctezuma II’yi (Moctezuma Xocoyotzin olarak da bilinir) rehin aldığını ve imparatoru Aztek nüfusunu kontrol etmeye zorlamak için sarayda tuttuğunu söylüyor. Halk hızla isyan etti ve saraydaki İspanyolları kuşattı. İspanyollar, Moctezuma II’yı saray balkonundan isyancılara hitap ettirerek isyanı bastırmaya çalıştı ama isyancılar kuşatmayı durdurmayı reddetti ve imparator çapraz ateş ile öldürüldü.

Haber hakkında daha fazla okuyun.

3- İzlanda’da En Eski Viking Yerleşimi Ortaya Çıkarıldı

Arkeologlar, İzlanda’daki en eski Viking yerleşimini ortaya çıkardılar. Keşfedilen uzun evlerden biri, önemli bir şefe ait olabilir.

Stöð’teki iki Viking uzun evinin eski olanı MS 874’te, İzlanda’nın ilk defa yerleşim gördüğü kabul edilen tarihten onlarca yıl öncesine tarihleniyor. C: Bjarni Einarsson

Kazılara öncülük eden arkeolog Bjarni Einarsson, “Bu uzun evin, deniz seyahati yapan insanların adaya yerleşmesi beklenen zamandan on yıllarca önce, 800’lü yıllarda inşa edilmiş bir yaz yerleşimi olduğu düşünülüyor. Ayrıca birçok eserle dolup taşan daha sonraki dönemde yapılmış başka bir uzun evin altında kalmıştı.” diyor.

Haber hakkında daha fazla okuyun.

2- 2.600 yıllık Amazon Savaşçısı 13 Yaşından Küçük Bir Kızdı

1988’de bulunduğunda erkek olarak tanımlananan 2.600 yıllık savaşçının, yüzünde siğiller olan genç bir kadın olduğu anlaşıldı.

C: Vladimir Semyonov, M.O. Mashezerskaya

Bu çarpıcı keşif, Orta Asya’nın İskitleri arasında Amazonlar olarak bilinen kadın savaşçılarla ilgili antik Yunan iddialarını doğrular nitelikte. Bu İskit çocuğu, balta, huş ağacından yapılmış bir metre yay ve yaklaşık 70 santimetre uzunluğunda on oklu bir ok kılıfından oluşan tam bir silah setiyle gömülüydü. Bir kızın mezarına işaret eden boncuklar, aynalar ya da başka göstergeler bu mezarda mevcut değildi, bu nedenle de 30 yıl önce, bu antik kalıntılar genç bir erkek savaşçı olarak sınıflandırılmıştı.

Haber hakkında daha fazla okuyun.

1- Amerika’da En Az 30.000 Yıllık İnsan Kanıtları Bulundu

Meksika’daki yeni sağlam bulgulara göre, insanlar Amerika kıtalarına tahmin edilenden çok daha önce geldi.

Mağarada bulunan taş eserlerden biri. C: Ciprian Ardelean

Araştırmacılar, Amerika’nın en erken iskanı için yaygın olarak kabul edilen tarihin neredeyse iki katını, yani yaklaşık 33.000 yıl önce orada yaşam olduğunu ileri sürüyor. Sonuçlar, Meksika’nın merkezindeki yüksek rakımlı kaya sığınağı Chiquihuite Mağarası’ndaki çalışmalara dayandırılıyor. Arkeologlar mağaranın insanlar tarafından en az 20.000 yıl boyunca kullanıldığını gösteren binlerce taş alet buldular.

Haber hakkında daha fazla okuyun.

BONUS

Kars’taki 7.000 Yıllık Kaya Resimleri Yok Ediliyor

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login