2017 Türkiye’sinden 10 Talihsiz Arkeoloji Olayı

2017 Türkiye’sinde, diğer pek çok alanda olduğu gibi arkeoloji alanında da yaşanan talihsizliklerin sayısı artmaya devam etti. 2014 yılından beri düzenli olarak hazırladığımız talihsiz olaylar listesinde inanın ki hangilerinin ilk on içinde olması gerektiğine karar vermek oldukça zor. Zira birbirinden talihsiz ve trajikomik olaylar sayısız denebilecek düzeyde.

2017 yılında Türkiye’de yapılan müthiş arkeolojik keşifler herkese heyecan verirken, bir diğer yandan oldukça garip olaylar da yaşanmıyor değil. 2017 yılının talihsiz arkeoloji olaylarını sizler için derledik.10- Defineciler Antik Kentteki Kayayı Parçaladı

Manisa’da yer alan Aigai Antik Kenti içinde tarihsel öneme sahip olduğu değerlendirilen bir kaya kütlesi defineciler tarafından parçalandı. Bölgedeki kazılara başkanlık eden Doç. Dr. Yusuf Sezgin, antik kent alanı içinde bulunan yaklaşık 8 metre yükseklikteki dev kayanın defineciler tarafından özel tekniklerle parçalara ayrıldığını belirtti.

Doç. Dr. Sezgin, “Anlam veremiyorum. Muhtemelen tutulan bir dedektör, kayanın içindeki demir minareli yüzünden öttü ve içinde değerli bir şey olduğu zannedildi. Tahminlerimiz doğruysa bun kayalar ana tanrıça Kibele’yi simgeliyordu” dedi.

Detaylı bilgi.

 

 

 

9- Hastanede Sehpa Olarak Kullanılan Mermer 1800 Yıllık Çıktı

Manisa’da Turgutlu Devlet Hastanesinin bahçesinde bulunan kafede sehpa olarak kullanılan mermer parçası 1800 yıllık çıktı.

Manisa’da Turgutlu Devlet Hastanesi bahçesindeki kafeteryada sehpa olarak kullanılan mermer parçasının 1800 yıllık Antik Roma dönemine ait olduğu belirlendi. Bir vatandaşın kafeterya bahçesindeki mermer parçasının tarihi eser olduğu yönündeki ihbarını değerlendiren Manisa İl Kültür ve Turizm Müze Müdürlüğü yetkilileri, inceleme başlattı. Ekipler ilk incelemede, 1500 ila 1800 yıl önceye tarihlenen mermerin Roma dönemine ait bir sütunun parçası olduğunu saptadı.

Detaylı bilgi.

8- Türkiye’deki Müze ve Örenyeri Ziyaretçisi %40 Azaldı

2016 yılında Türkiye’deki müze ve ören yerlerinin ziyaretçi sayılarında gelmiş geçmiş en büyük düşüş yaşandı. Bir yıl içindeki düşüş %40’tan daha fazla!

Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’nün açıkladığı istatistiklere göre, Türkiye’deki müze ve ören yerlerini ziyaret eden insan sayısı neredeyse 10 milyon kişi azaldı. 2015 yılında müze ve ören yerlerini 28 milyon kişi ziyaret etmişken, 2016 yılında bu sayı 16 milyona kadar geriledi. Ziyaretçi sayısında yaşanan %40’lık düşüş, bugüne kadarki en büyük düşüş olarak kayıtlara geçti.

Detaylı bilgi.

7- Sinop’ta Yunanlı Diye Diyojen Heykelinin Kaldırılması İstendi

Sinop’ta, kentin girişinde bulunan ve Sinoplu olan antik filozof Diyojen’in heykelinin kaldırılması için bir grup tarafından basın açıklaması yapıldı.

Erbakan Vakfı Sinop il temsilcisi İsmail Teziç, Sinop’un girişinde bulunan ve kaldırılmasını istedikleri Diyojen heykeli için basın açıklamasında bulundu. Teziç yaptığı açıklamada, “Biz sanata ve heykellere karşı değiliz. Heykelin arkasına sığınarak Yunan felsefesini, Yunan ideolojisini Sinop’a yapıştırmalarına karşıyız. Diyojen heykelinin Sinop’un girişinden alınmasını ve Balatlar yapısına götürülmesini istiyoruz.” dedi. MÖ 412 – 323 yılları arasında yaşamış bir antik çağ filozofu olan Diyojen, Sinop’ta doğdu. Sinoplu Diyojen olarak da bilinen filozof, medeniyeti reddetmiş ve medeniyet içerisinde medeniyetten uzak bir şekilde yaşamayı tercih etmişti.

Detaylı bilgi.

6- Isparta’da Müze Bahçesinden 1500 Yıllık Heykel Çalındı

Isparta’nın Yalvaç ilçesindeki müze bahçesinde yer alan ve MS. 6. yüzyıla tarihlenen rahip heykeli çalındı.

Yalvaç Adliyesi ile Hükümet Konağı’nın ortasında bulunan, etrafı yaklaşık 1 metre istinat duvarı ve 2 metrelik demir korkuluklarla çevrili Müze Müdürlüğü bahçesinde yer alan MS. 6. yüzyıldan kalma 70 santim boyundaki rahip heykeli, kimliği belirsiz kişi ya da kişilerce çalındı. Polis ekipleri yaptıkları incelemede istinat duvarındaki demir korkulukların kesildiği ve tarihi eserin bu şekilde çıkarıldığını belirledi. Polis olayla ilgili soruşturma başlattı.

Detaylı bilgi.

5- Köylüler Üstüne Oturdukları Tarihi Eserleri Vermek İstemedi

Erzurum’da açılacak müze için köylerden tarihi eserler toplayan görevliler, “taşların üstünde çay içiyoruz” diyen köylülerin engeli ile karşılaştı.

Görevliler, Erzurum’da açılacak müze için tarihi eser kalıntılarını çevre köylerden toplarken köylülerin engeli ile karşılaştı. Köylülerden Galip Taban “Biz bu taşların tarihi eser olduğunu bilmiyorduk. Yazın akşamları taş sıcak olduğu için üstünde oturarak çayımızı içiyorduk” dedi. Kahvehane önünde bulunan ve 2 metreye yakın silindir taşla küp şeklindeki taşın götürülmesini istemeyen köylüleri ikna edemeyen ekipler, jandarmadan yardım istedi.

Detaylı bilgi.

4- Programdaki Söylenti Yüzünden Defineciler Nif Dağı’nı Yağmaladı

Sabah kuşağında çok izlenen bir televizyon programının sunucusunun Nif Dağı’nı göstermesi ve altına da “Nif Dağı’nda 800 ton altın” yazılması üzerine defineciler harekete geçti.

Nif Dağı’ndaki 800 ton altın söylentisi 1999 yılından bu yana kazı çalışmalarının sürdüğü alanı definecilerin uğrak yeri haline getirdi. Tarihi dokunun zarar görmesi kazı çalışmalarının da sonlandırılmasını gündeme getirdi. Programdan bir süre sonra kazı alanına gelen arkeoloji ekibi, her tarafın delik deşik edildiğini gördü ve duruma isyan etti.

Detaylı bilgi.

3- İzmir’de 2200 Yıllık Heykel Kaldırılarak Yerine Osmanlı Tuğrası Dikildi

İzmir’in Torbalı ilçesinin simgesi olan ve Atatürk Meydanı’nda bulunan tanrıça Demeter ve kızı Persephone’nin heykeli kaldırılarak yerine Osmanlı tuğrası anıtı dikildi.

Atatürk Meydanı’nda yıllardır yer alan tanrıça Demeter ve kızı Kore’nin (Persephone) heykeli, ilçenin 5.000 yıllık tarihini simgeliyordu. 1970’lerde Torbalı yakınlarındaki Metropolis Antik Kenti kazılarında bulunan ve Milattan Önce 2. yüzyıla ait heykelin orijinali İzmir Arkeoloji Müzesi’ne götürülmüş, bir kopyası da Torbalı Atatürk Meydanı’na dikilmişti. Söz konusu heykel, 14 Mart gecesi sessiz sedasız yerinden sökülmüştü ve kimsenin heykelin neden söküldüğü ve yerine ne getirileceği konusunda bilgisi yoktu. Şimdi ise Belediye Başkanı Adnan Yaşar Görmez, ilçenin simgesi haline gelen heykeli kaldırtarak, yerine metalden yapılmış Osmanlı tuğralı ay yıldız figürü diktirdi.

Detaylı bilgi.

2- Okul Kitabında Nemrut Heykelleri Put Olarak Gösterildi

Milli Eğitim Bakanlığı, Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Nemrut Dağı’ndaki heykelleri 6. sınıf çocuklarına “put” olarak gösterdi.

Milli Eğitim Bakanlığı, 6. sınıf Kuranı Kerim dersi için hazırlanan kitapta, İbrahim Peygamber’i ateşe attığı kabul edilen Kral Nemrud ile Kommagene Krallığı dönemini karıştırdı ve Nemrut Dağı’ndaki heykelleri put görseli olarak okul kitabına koydu. Coğrafi farklılığı da dikkate almayan MEB, Adıyaman’ın Kâhta ilçesinin kuzeyinde yer alan ve Toros sıradağlarının parçası olan Nemrut Dağı’ndaki heykelleri “inançsızlığın, ahlaksızlığın, çirkinliklerin ve putperestliğin merkezi” diye anlattı. Daha sonra bakanlık, “Kuran’ı Kerim 6” adlı ders kitabındaki büyük skandala dair ilginç bir açıklama yaptı ve söz konusu resimlere temsili olarak yer verildiğini söyledi.

Detaylı bilgi.

1- Mersin’de Bir Yıl Boyunca Gizli Kazı Yürütüldü

Mersin’in Tarsus ilçesinde, yaklaşık bir yıl boyunca medyadan, halktan ve bilim insanlarından saklanarak arkeolojik bir kazı yürütüldü. Dört evin avlusunda yaklaşık 150 metrekarelik bir alanda yapılan kazılar, kimsenin görmemesi için mavi branda ve tel örgü ile çevrildi. Kazı alanı, polisler tarafından günün her saati korundu ve nöbetçi polisler ellerindeki dürbünlerle çevreyi sürekli kontrol etti. Kimse bölgeye yaklaştırılmadı.

Kimseyeen ufak bir bilgi verilmeyen esrarengiz kazılar hakkında bir yıl sonunda yapılan resmi açıklamada ise, sadece birkaç çanak çömlek bulunduğu, önemli bir şey olmadığı belirtildi.

Detaylı bilgi.

BONUS

Türkiye’den Kaçırılan Heykel ABD’de 14 Milyon Dolara Satıldı

Türkiye 2017 trajikomik arkeoloji olayları

ABD’nin New York şehrindeki Christie’s Müzayede Evi tarafından düzenlenen açık artırmada, Türkiye’den kaçırılan 5000 yıllık kadın heykeli “Guennol Stargazer” (Guennol Yıldız Avcısı) yaklaşık 14,5 milyon dolara satıldı.

Christie’s’in “Müstesna Satış” (The Exceptional Sale) 2017 açık artırmasında satışa sunulan Guennol Yıldız Avcısı, 12 milyon 500 bin dolarlık “çekiç fiyatı”yla tüm masraflar dahil toplam 14 milyon 471 bin 500 dolara alıcı buldu.

Detaylı bilgi.

 

2016 Türkiye’sinden 10 Talihsiz Arkeoloji Olayı

2015 Türkiye’sinden 7 Talihsiz Arkeoloji Olayı

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login