Maya Kralı Pakal’ı Tasvir Eden Maske Bulundu

Maya şehri Palenque’de yapılan çalışmalarda, Maya kralı Pakal’ın maskesi de dahil olmak üzere birçok keşif yapıldı.

Maya kenti Palenque’de keşfedilen maske. C: Héctor Montaño, INAH

Ulusal Antropoloji ve Tarih Enstitüsü’nden araştırmacılardan oluşan ve Arnoldo González Cruz önderliğindeki ekip, ritüelistik bir sunu keşfettiklerinde, kentin merkezi kompleksi sarayın temelleri üzerinde çalışıyordu.

Çalışmalarda kral Pakal’ı temsil ettiği düşünülen bir alçı maske, seramik figürinler ve saksılar, oyulmuş kemikler, yeşimtaşları, çakmaktaşı, sedef ve obsidyen parçaları ve çeşitli hayvan türlerine ait kemik parçaları gibi küçük nesneler bulundu.

(Meksika’da Maya Kralı Pakal’ın Mezar Hiyeroglifi Deşifre Edildi)

Dudaklar da dahil olmak üzere kırışık yüz özellikleri göz önüne alındığında, arkeologlar yüzün Maya kralınının yaşlılığını temsil ettiğine inanıyor. Eğer bu doğrulanırsa, yaşlı bir Pakal’ın bulunduğu ilk tasvir olacak.

Maskenin kral Pakal’ı tasvir ettiğine inanılıyor. C: Héctor Montaño, INAH

Arkeologlar, bu gibi sunuların, bir dönemin sonu, mimari bir yenilenme veya yeni bir yapı inşa edilmesi ile ilgili olduğunu belirtiyor.

Yapıda bir dikkat çekici bulgu daha ortaya çıktı: bir burun takısı. Bu tür bir burun takısı, daha önce bir Maya arkeolojik alanında, hatta Mezoamerika’da bile bulunmamıştı. Burun takısı Pakal’a ait olmasa da, onun yaşadığı dönem olan Geç Maya Klasik döneme aitti.

Bulgular arasında bu vazo da yer alıyor. C: Héctor Montaño, INAH

Gonzales ve ekibi, Ocak ayında Planque’de üç yıl sürecek bir konservasyon ve restorasyon projesine başladılar.

603 yılında doğan Pakal, henüz 12 yaşındayken kral olmuştu ve öldüğü 683 tarihine kadar hüküm sürmüştü.


Mexico News Daily. 25 Ağustos 2018.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü'nde yüksek lisans yapıyor. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login