Yunan Tapınağında Bulunan Bu Heykelcikler Poseidon’a Adanmış

Bir Antik Yunan tapınağında yapılan kazılarda, muhtemelen Poseidon’a adak olarak sunulan çeşitli heykelcikler ortaya çıkarıldı.

Yunanistan’daki bir kutsal alanda bulunan 2.800 yıllık tapınağın havadan görünümü. C: Greek Ministry of Culture

Yunanistan Kültür Bakanlığı’na göre, Yunanistan’daki bir kutsal alanda 2.800 yıllık bir tapınakta kazı yapan arkeologlar, aralarında köpek, kadın ve yılan heykelciklerinin de bulunduğu çok sayıda eser ortaya çıkardı.

Bu heykelciklerden bazıları Yunan deniz tanrısı Poseidon’a adak olarak ya da tanrılara hediye olarak kullanılmış olabilir.

(İlgili: Yunanistan’da Poseidon Tapınağı Bulundu)

Poseidon’a adanan kutsal alan, Yunanistan’da Mora Yarımadası’nın kuzey kıyısındaki Elikis (Helike) antik kentinde yer alıyor. Arkeologlar, eserlere ek olarak bölgedeki çökeltileri de analiz etti ve kutsal alanın yaklaşık 2.800 yıl önce birkaç kez sular altında kaldığını tespit etti. En nihayetinde, Helike’nin 2.300 yıldan daha uzun bir süre önce meydana gelen bir deprem ve tsunamide tahrip olmasıyla kutsal alan terk edildi.

Yunanistan’daki kazılardan çıkan, muhtemelen bir köpeği betimleyen bronz bir heykelcik. C: Greek Ministry of Culture

Keşfedilen eserler arasında bir köpeğe benzeyen bronz bir heykelcik ve kilden bir kadın heykelciği yer alıyor. Ayrıca bronzdan yapılmış bir yılan başı, bir sfenks veya denizkızının parçası olabilecek kilden bir kanat ve altın bir kolyenin parçası da bulundu.

Sitedeki kazıları denetleyen Selanik Arkeoloji Müzesi genel müdürü Anastasia Gadolou, bu eserlerin Poseidon’a ve tapınakta tapınılan diğer tanrılara adak olarak kullanılmış olabileceğini söylüyor.

Eserler adak olarak kullanılmış olsa da, bunların dini amaçlarına (örneğin köpek şeklinde bir heykelciğin neden kullanıldığına) dair bilgi eksikliği var. Gadolou, “Arkeolojik katmanlardan elde edilen tüm kanıtları dikkate alan kapsamlı bir çalışma fazlasıyla önemli.” diyor.

Antik Helike tapınağı yakınındaki arkaik binadan çıkarılan, muhtemelen bir asaya ait bakır yılan başı. C: Greek Ministry of Culture

Arkeologlar yaklaşık 20 yıldır kutsal alanı kazıyorlar. Bu alanın keşfi ve Poseidon ile ilişkisi, 2011 ile 2022 arasında yayınlanan bir dizi makalede açıklandı. Antik metinler bu bölgede Poseidon’a adanan bir kutsal alanın bulunduğunu söylüyor ve buradaki buluntular da bu tanımlamayı destekliyor.


Live Science. 4 Eylül 2023.

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login