Türkiye’deki Müzelerde Tarihi Eserler Kayboluyor

Türkiye’de, müzelerde yer alan eserler güvenlik görevlilerine ve kameralara rağmen esrarengiz bir şekilde kayboluyor.  İzmir’deki Atatürk Müzesi’nden çalınan tarihi Uşak halısı ile beraber son 10 yılda Türkiye’de kaybolan eserlerin sayısı 1745’e çıktı.

 

Sadece Ege Bölgesi’nde ise kaybolan eserlerin sayısı 697. Habertürk’ün haberine göre, kaybolan eserlerin arasında altın kolye, yüzük, iğne, sikke, haç, tabanca, tablo, kandil, mermer, halı ve kilimler bulunuyor. Bu eserlerin bazılarına ise değer bile biçilemiyor.

Geçtiğimiz günlerde de Suriye sınırından Türkiye’ye geçmek isterken askerleri görünce kaçan 2 kişinin attığı poşetten tarihi mozaik çıkmıştı. Mozaiğin 2 yıl önce Hatay’da kazı alanından çıkarıldıktan sonra kaybolan mozaik olduğu belirlenmişti.

Müzelerdeki eserlerin arkeologlara zimmetlendiğini hatırlatan Arkeologlar Derneği Başkanı Dr. Soner Ateşoğulları, “Arkeolog binlerce eseri nasıl sayacak, nasıl depoda koruyacak? Üstelik eserler kaybolduğu zaman parasını 2-3 bin lira maaş alan arkeologdan kesiliyor.” diye sitemde bulundu.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login