Tripolis Antik Kenti’nde Tesadüfen Lahit Bulundu

Denizli’nin Buldan ilçesi, Yenicekent Mahallesi sınırlarında yer alan Tripolis Antik Kenti yakınlarındaki kum ocağında tesadüfen lahit bulundu.

tripolis'te 1800 yıllık lahit bulundu

Tripolis Antik Kenti’nde Tesadüfen Lahit Bulundu

Kum ocağının sahibi vatandaşın ihbarı üzerine Denizli Müzesi Müdürlüğü ekipleri, lahidin bulunduğu yerde kazı ve temizlik çalışmaları yaptı. Temizlenen lahit daha sonra Denizli Müzesi Müdürlüğü’ne taşındı.

2 kısa kenarı ve 1 uzun kenarı üzerinde kabartma figürler bulunan lahidin kısa cephelerinde birinde Psykhe ve Eros betimi, diğerinde ise Ganymedes ve Kharon betimi bulunuyor. Uzun yüzde ise sırasıyla Hermes, Narkissos, Heroik pozda mezar sahibi, Herakles ve Thanatos yüksek kabartma şeklinde betimlenmiş. Diğer uzun kenar, kaba yontulu bırakılmış olup herhangi bir figür bulunmuyor. 60 santimetre yüksekliğindeki figürler burgu yivli sütunlar arasında kemer içerisinde betimlenmiş.

Tripolis Antik Kenti’nde Tesadüfen Lahit Bulundu Tripolis Antik Kenti’nde Tesadüfen Lahit Bulundu

Üzerindeki betimlemeler göz önüne alındığında MS. 2-3. yüzyıllara tarihlendiği öngörülen lahit, Denizli Müzesi koleksiyonu için de benzersiz bir ilk olma özelliği taşıyor.

Tripolis Antik Kenti

Tripolis Antik Kenti’nde Tesadüfen Lahit Bulundu

Her ne kadar Tripolis’in bir kent olarak geçmişi Helenistik Dönem’e dayansa da, kentin çevresinde gerçekleştirilen yüzey araştırmalarında ele geçen arkeolojik bulgular, bu bölgedeki ilk yerleşimin günümüzden 5000 yıl öncesine tarihlendiğini göstermekte.

Kent altın çağını Roma Dönemi’nde yaşamıştır. MS. 2. Yüzyılda kentte yeni bir yapılanmaya gidilmiş ve şehir kapıları, caddeler, hamamlar, stadyum, tiyatro ve meclis binası gibi kamu binaları yapılmıştır. Tripolis Antik Kenti’nde günümüze ulaşan yapıların çoğu da Roma dönemi yapısıdır. Bölgenin aktif fay hatlarına yakınlığı, bunun bir sonucu olarak sık yaşanan depremler şehrin zamanla önemini yitirmesine sebep olmuştur

İHA

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login