Tripolis’te Tesadüfen Bulunan Lahitten Karı Koca Çıktı

Geçtiğimiz gün Tripolis Antik Kenti yakınlarındaki kum ocağı sahibinin ihbarı üzerine bulunan lahitten iki iskelet çıktı.

Denizli’nin Buldan ilçesi, Yenicekent Mahallesi sınırlarında yer alan Tripolis Antik Kenti yakınlarındaki kum ocağında tesadüfen bulunan lahdin içinden 1800 yıl önce yaşamış karı kocaya ait oldukları tahmin edilen iki iskelet çıktı.

Kum ocağında yapılan çalışma sırasında antik mezarın üst kapağı kepçeye takıldıktan sonra ocak yetkililerinin haber vermesi üzerine Denizli Müzesi Müdürlüğü ve Tripolis Kazı Heyeti Başkanı Doç. Dr. Bahadır Duman lahitin bulunduğu yerde kazı ve temizleme çalışmaları yaptılar.

Doç Dr. Duman, “lahit üzerindeki betimlemeler göz önüne alındığında antik mezarın MS. 2-3. yüzyıllara ait olabileceğini düşünüyoruz.” dedi

Duman, lahitteki betimlemelerde Zeus’un habercisi “Hermes”, kendi güzelliğine tutkusu nedeniyle tanrıların cezalandırdığı “Narkissos”, bir kahraman figürü ile “Herakles” ve ölümün vücut bulmuş hali “Thanatos” tasvirlerinin yer aldığını anlattı. Duman, “Lahtin içinde iki kişi yatıyor, muhtemelen o kahraman (lahitteki erkek figürü) kendisi, yanındaki de karısı” dedi.

İskeletlerin 1,65 boylarında ve 60 kilogram civarında olduklarını söyleyen Duman, lahitteki kişilerin o dönemdeki salgın hastalıklar nedeniyle ölmüş olabileceklerini anlattı.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login