Transilvanya’nın En İyi Korunmuş Orta Çağ Kalesi: Rupea

Rupea Kalesi, Romanya Brașov’a bağlı Rupea kasabasındaki Cohalm Tepesi’nde, eski bir Daçya savunma kalesinin kalıntıları üzerinde yer alıyor.

Bir bazalt kayalığın üzerine inşa edilmiş bu etkileyici bir Orta Çağ kalesi, Transilvanya’nın en eski arkeolojik kalıntılarından biri olarak biliniyor.

Yüksekliği ve konumu itibariyle geniş bir alana hakim ve toplamda 11 hektarlık bir alana yayılıyor. Hem savunma hem de gözetleme amacıyla kullanılmış. Kale, stratejik konumu sayesinde, tarih boyunca pek çok savaşın ve çatışmanın tanığı olmuş.

Yazılı kayıtlarda ilk kez 1324’te karşımıza çıkan kalenin, Romalılar tarafından fethedilen eski bir Daçya savunma kalesinin kalıntıları üzerine inşa edildiğine inanılıyor. 14. ve 15. yüzyıllarda Sakson yerleşimciler tarafından genişletilen kale, 1643 yılında büyük bir isyanın ardından önemli derecede hasar görmüş.

Zaman içinde birçok saldırı ve yıkıcı yangın gören kale, 1716’da vebadan kaçan insanlar için bir sığınak görevi görmüş, 1790’da ise tamamen terk edilmiş.

Kısmen terk edilen kale, 1790 yılında büyük bir fırtına sonucu daha da hasar almış. Yerel topluluk tarafından 1838’den sonra tarihi anıt olarak korunarak restore edilen kale, bugün Transilvanya’nın en iyi korunmuş Orta Çağ alanlarından biri ve Romanya’nın tarihi ve kültürel mirasının korunması açısından önemli bir simge olarak görülüyor.

You must be logged in to post a comment Login