Teotihuacan Piramidinin Altında 2.000 Yıllık Buketler Bulundu

Yaklaşık 2.000 yıl önce, Teotihuacan’daki insanlar çiçek demetlerini güzel buketlere sardı, onları bir tahta yığınının altına yerleştirdi ve yığını ateşe verdi.

Teotihuacan piramidinin altındaki bir tünelde bulunan bir buket çiçek. C: INAH/Sergio Gómez

Şimdi ise arkeologlar, günümüzde Mexico City’nin kuzeydoğusunda bulunan antik kentin piramidinin altında kıvrılan bir tünelde şaşırtıcı derecede iyi korunmuş çiçeklerin kalıntılarını buldular.

Piramit oldukça muazzam ve ilk inşa edildiğinde 23 metre boyundaydı, bu da onu eski Mısır’daki Gize Sfenksinden daha uzun yapıyor. Teotihuacan piramidi, Mezoamerika’da tapılan yılan tanrısı Quetzalcoatl’ın onuruna inşa edilen “Tüylü Yılan Tapınağı”nın bir parçasıydı.

(Maya Seçkinleri Çok Uzaktaki Teotihuacan’da Yaşıyordu)

Meksika Ulusal Antropoloji ve Tarih Enstitüsü’nden (INAH) arkeolog ve tünelin kazısına liderlik eden Sergio Gómez-Chávez, arkeologların tünelin en derin kısmında yerin 18 metre altında buketleri bulduğunu söylüyor.

Sergio Gómez-Chavez, Teotihuacan piramidinin altındaki tünelde kazı çalışması yapıyor. C: INAH/Sergio Gomez

Gómez-Chávez, buketlerin yanında çok sayıda çanak çömlek parçasının yanı sıra yağmur ve bereket tanrısı Tlaloc’u tasvir eden bir heykelin bulunduğunu da sözlerine ekliyor.

Gómez-Chávez, buketlerin muhtemelen yerli halkın tünelde gerçekleştirdiği, doğurganlıkla ilişkilendirilen ritüellerin bir parçası olduğunu söylüyor. Ekip, çiçeklerin kimliğini belirleyerek ritüeller hakkında daha fazla bilgi edinebileceklerini umuyor.

Ekip buketleri sadece birkaç hafta önce keşfetti. Gómez-Chávez, her bir buketteki çiçek sayısının değişkenlik gösterdiğini belirterek, bir buketin birbirine bağlı 40, diğerinde ise 60 çiçek olduğunu söylüyor.

Teotihuacan’daki piramidin altından geçen tünelin dijital bir rekonstrüksiyonu. C: INAH/Sergio Gomez

Gómez-Chávez, arkeologların buketlerin yerleştirildiği yerde çok sayıda yanmış odun parçası ile büyük bir şenlik ateşinin kanıtlarını bulduğunu söylüyor. Görünüşe göre insanlar buketleri önce yere koydular ve sonra üzerlerini çok miktarda odunla kapladılar. Çok miktarda odun, buketleri şenlik ateşinin alevlerinden korumuş gibi görünüyor.

Gómez-Chávez’in ekibinin kazmakta olduğu tünel 2003 yılında bulundu ve çömlekler, heykeller, kakao çekirdekleri, obsidiyen, hayvan kalıntıları ve hatta sıvı cıva havuzları içeren minyatür bir manzara dahil binlerce eser ortaya çıkardı. Arkeologlar hala eski insanların tüneli neden yaptıklarını ve nasıl kullandıklarını anlamaya çalışıyorlar.

Teotihuacan’daki Tüylü Yılan Tapınağı

Teotihuacan birkaç piramit içeriyor ve yaklaşık olarak MÖ 100 ile MS 600 arasında gelişmişti. 20 kilometrekarelik bir kentsel merkeze ve muhtemelen 100.000 kişilik bir nüfusa sahipti.


Live Science. 24 Ağustos 2021.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login