Tarih Öğretmeni, Evin Duvarına Gizlenmiş Nazi Eşyaları Buldu

Halasının evini temizleyen tarih öğretmeni bir duvarın arkasına gizlenmiş Nazi eşyalarını gün yüzüne çıkardı. Bulgular sayesinde Nazi sosyal güvence kurumu NSV’nin işleyişi hakkında kapsamlı bilgi edinilebilecek.

Araştırmacılar evin bir zamanlar bir NSV ofisi olarak kullanıldığını belirtiyor. Bir sosyal güvence kurumu olan NSV’nin görevlerinden birisi de gaz maskesi dağıtmaktı. C: Stadtarchiv Hagen

Bir tarih öğretmeni, Almanya’nın Hagen ilindeki bir evde Nazilere ait eşyalar buldu; 75 yıldan fazla bir süredir duvarın arkasında saklı bulunan eşyaların arasında kartal ve gamalı haç rozetleri ile Adolf Hitler’in portresi vardı.

Anlaşılan eşyalar gizlendiğinde Nazi Almanya’sının son demleri yaşanıyordu; Müttefikler Batı Almanya’daki Ruhr bölgesine girmiş, Berlin’deki Nazi hükumetinin çökmesineyse yalnızca birkaç hafta kalmıştı.

(Baltık Denizi’nde Nazilere Ait Enigma Makinesi Bulundu)

Almanya’nın Kuzey Ren-Vestfalya eyaletine bağlı olan Stadtarchiv Hagen’dan (Hagen Şehir Arşivi) arşivci Andreas Korthals “Nesneler iki ev arasındaki dar bir boşlukta duruyordu.” diye söylüyor. “Buraya muhtemelen Amerikalıların şehre girdiği 1945 Nisan’ında saklandılar.”

Korthals’ın tahminine göre, eşyaları gizleyen kimse, işini aceleyle halletmeye çalışmıştı, zira Nazi olduğu gerekçesiyle tutuklanmak istemiyordu.

Saklanan eşyalar arasında, Nazi yarı askerî taaruz bölüğü tarafından kullanıldığı tahmin edilen bir altıpatlar vardı. C: Stadtarchiv Hagen

Tarih öğretmeni Sebastian Yurtseven, Hagen’deki şiddetli yağmur ve sel felaketi sonrası, geçtiğimiz ay halasının bölgedeki evini temizliyordu, söz konusu keşfe o sırada imza attı. Yurtseven, Alman haber kaynağı Westfalenpost’a verdiği röportajda, yağmur sebebiyle yumuşamış bir alçı paneli duvardan söktüğünde arkasındaki deliği fark ettiğini söylüyor.

Yurtseven, deliğin içinde 1945 yılında basılmış bir gazete olduğunu gördü; daha sonra üzerlerinde gamalı haç olan Nazi Partisi madalyaları, Hitler portresi, altıpatlar, pirinç muştalar, gaz maskeleri ve kutularca belge buldu.

“Tüylerim diken diken olmuştu.” diye söylüyor Yurtseven. “Önemli bir keşfe imza attığımın farkında değildim.”

Buluntular arasında Nazi rozetleri ve kartal ve gamalı haç gibi parti amblemleriyle süslenmiş madalyalar yer alıyor. C: Stadtarchiv Hagen

Arşiv uzmanları evden çıkardıkları 12 kutu eşyayı incelemek üzere götürdüler. Korthals’ın söylediğine göre araştırmalar sonucunda evin bir zamanlar Nasyonal Sosyalist Halk Refah Kurumu’nun (Nationalsozialistiche Volkswohlfahrt – NSV) ofisi olarak kullanıldığı öğrenildi. NSV, resmi adı Nasyonal Sosyalist Alman İşçi Partisi olan, Nazi Partisi’nin idare ettiği bir sosyal güvence kurumuydu.

Korthals, “Bu keşif hem tarihsel hem de bilimsel açıdan önem arz ediyor.” diye söylüyor. Korthals ayrıca, Nazilerin “ulusa yardım” çalışması yürüttüğü 1930’lar ile İkinci Dünya Savaşı sırasında NSV’nin önemli bir rol oynadığını, fakat kurum hakkında çok az şey bilindiğini ekliyor. Korthals, altıpatlar ile pirinç muştaların, SA olarak bilinen, Sturmabteilung (Taarruz Bölüğü) tarafından sokakta komünistlerle çatışırken kullanılıp NSV’nin yerel ofisindeki “hatıra köşesinde” Nazi Partisi rozetleriyle birlikte sergilenmiş olabileceğini tahmin ediyor.

Hitler portresi ise muhtemelen ofisin duvarına asılıyordu; eşyalar arasında NSV’nin basılı materyalleri ile bölgedeki hamile kadınların kayıtları gibi bilgileri içeren birkaç kutu doküman da vardı.

Gizli eşyalar arasında, Naziler Almanya’da iktidara geldiğinde muhtemelen sokak savaşlarında kullanılan birkaç çift muşta vardı. C Stadtarchiv Hagen

“Artık şehir arşivi NSV ofislerinin işleyişi hakkında daha fazla bilgi edinebilir; buna benzer keşifler ne yazık ki nadiren gerçekleşiyor.” diye söylüyor Korthals. 

Nesneler ile yazılı materyalin tamamı arşivlere kaydedilip araştırmaya açılacak; bazıları müzede sergilenmek üzere başka bir şehre gönderilecek, diye ekliyor Korthals.

Yurtseven, ailesinin evi 1960’larda satın aldığını, binanın bir zamanlar NSV ofisi olarak kullanıldığına dair hiçbir fikirleri olmadığını söylüyor.

Şehir arşivlerinin başkanı Ralf Bank, Westfalenpost’a verdiği röportajda “İnanılmaz bir keşif.” diye söylüyor. “Nazi kurumlarının yerel seviyedeki eylemlerini anlamamızı sağlıyor.”

Gizli nesneler arasında, bina bir Nazi sosyal yardım kuruluşunun yerel bir ofisiyken muhtemelen duvara asılı olan Adolf Hitler’in bir portresi yer alıyor. C: Stadtarchiv Hagen

Blank, NSV’nin Nazi Partisi döneminde aşırı etkili bir kurum olduğunu hatta 1943 yılında 17 milyon civarında üyesi olduğunu belirtiyor. NSV popüler bir başarıya dönüşmüş olsa da sosyal güvence başlangıçta Nazilerin siyasi programının bir parçası değildi. Avrupa Holokost Araştırma Altyapısı (EHRI) NSV’nin amacının Kızıl Haç ile kiliseye bağlı hayır kuruluşlarının yerini alıp Nazi ideolojisini sosyal yardım eylemleriyle yaymak olduğunu belirtiyor. NSV eylemlerine yiyecek ve gaz maskesi dağıtmak, bombalama sırasında yaralananlara tıbbi yardımda bulunmak ve çocukları kırsal bölgelere tahliye etmek dahildi.

Blank’ın Westfalenpost’a verdiği röportajda söylediğine göre dokümanlarda yerel NSV ofisinin sekiz üniteye bölündüğü görülüyor; birkaç dokümanda imzası bulunan, ofisin başkanı olduğu tahmin edilen kişi ise savaştan sonra Alman federal bürosu tarafından işe alınıp 1960’ların ortalarında hayatını kaybetti.


Live Science. 11 Ağustos 2021.

Ege Üniversitesi İngilizce Mütercim ve Tercümanlık bölümü öğrencisi.

You must be logged in to post a comment Login