Stabiae Antik Kenti’nde Antik Su Sistemi Ortaya Çıktı

Arkeologlar, İtalya’daki Pompeii yakınlarında bulunan Stabiae’deki kazılar sırasında bir Roma su sistemini ortaya çıkardılar.

C: Archaeological Park of Pompeii

Stabiae, MS 79 yılında Vezüv Yanardağı’nın patlaması sırasında büyük ölçüde gömüldü ve bu patlama, ölümcül bir aşırı ısınmış kaya, sünger taşı ve sıcak kül bulutunu saniyede 1,5 milyon ton oranında ortaya çıkardı.

Ortaya çıkan piroklastik dalgalar ve yoğun kül yağışı, Pompeii ve Herculanium’u sardı ve Stabiae’nin büyük bölümlerini kül içine gömdü.

(İlgili: Pompeii’de Alt ve Orta Sınıfın Hayatları Anlaşılıyor)

Komşularının aksine, Stabiae zenginler için özel bir yerleşim bölgesiydi. Napoli Körfezi’ne bakan bir tepenin yamacında inşa edilen Stabiae’de, tümü zengin bir şekilde döşenmiş ve freskler ve mozaiklerle cömertçe dekore edilmiş en az bir düzine büyük konak ortaya çıkarıldı. Bunlar, boş zaman veya tembellik anlamına gelen “Otium” villaları olarak biliniyordu. Sadece Roma aristokrasisinin en zengin ve en önemli üyeleri bunu karşılayabilirdi.

Romalı yazar Yaşlı Plinius, Stabiae’nin burun kenarı boyunca birkaç kilometrelik lüks sahil villalarına sahip olduğunu, Julius Caesar, imparatorlar Augustus ve Tiberius ve devlet adamı-filozof Cicero gibi önemli şahsiyetlerin burada mülk sahibi olduğunu kaydetmişti.

C: Archaeological Park of Pompeii

Şimdi ise arkeologlar tarafından, Villa Arianna’daki küçük bir peristilde (sütunlu bahçe) yapılan kazılar, arkeolojik temizlik sırasında eski bir su sisteminin parçalarını ortaya çıkardı ve villa kompleksi içindeki bir su dağıtım sisteminin parçası olan süslü bir kurşun tankı ortaya çıkardı.

Söz konusu su sistemi, villanın odalarına su akışını düzenlemek için kullanılan, giriş ve çıkış yapan kanallara sahip büyük bir kurşun tanktan oluşuyor. Hala yerinde duran durdurma vanaları bile var. Ne kadar makul bir şekilde modern göründüğü şok edici.

Adını Theseus’un iki triclinium’undan (yemek odası) birinde bulunan Ariadne’nin canlı renkli freskinden alan Villa Arianna, Stabiae’deki en eski konak. Villa, MÖ 1. yüzyılın ilk yarısında boyanmış son derece nadir örnekler de dahil olmak üzere duvarlarındaki fresklerin olağanüstü kalitesiyle ünlü.

Villa ilk olarak 1757-1762 yılları arasında İsviçreli mühendis Karl Weber tarafından kazılmış ve dört bölüme ayrılmış büyük bir kompleks içeren yaklaşık 2.500 m2’lik bir alanı ortaya çıkarmıştı: Geç Cumhuriyet Dönemi’ne tarihlenen atrium ve çevresindeki odalar; servis odaları ve termal banyolar; Nero Çağı’na tarihlenen yazlık triclinium’un dışındaki yan odalar; ve Flavianus Çağı’ndan büyük bir palestra (spor salonu).

Çeşitli odalara su akışını düzenleyerek daha geniş villa kompleksi boyunca suyu besleyen atriyumdaki impluvium’a (merkezi su toplama tankı) iki boru bağlanıyor.

Arkeologlar, su tankındaki iki durdurma vanasına erişim sağlamak için antik çağda tankın muhtemelen görünür olduğunu ve böylece sakinlerin sistemin bakım işlemlerini gerçekleştirmek için akışı düzenlemesine veya su dağıtımını kapatmasına olanak tanıdığını öne sürüyorlar.


Archaeological Park of Pompeii. 24 Ekim 2022.

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login