Sinop Kalesi’nin Dibinde İnşaat Başladı

Sinop’un tarihi batı surlarında yer alan ve yaklaşık 2.800 yıllık olduğu düşünülen kalenin dibinde inşaat başladı.

Nevşehir’in Göreme beldesinde, Türkiye’nin önemli turizm merkezlerinden Kapadokya bölgesinde bulunan peribacalarının bitişiğine yapılan otel inşaatından sonra, şimdi de Sinop’un tarihi kalesinin dibine apartman inşa ediliyor.

Sinop Kumkapı mevki kalede 2018 yılında başlayan ve neredeyse bitmek üzere olan apartman inşaatı tepkilere neden oldu.

(Defineciler Karabel Kaya Kabartmasını Parçaladı)

Konuyla ilgili Arkeofili’ye ulaşan ve ismini vermek istemeyen bir arkeolog, halkın bu inşaata çok tepkili olduğunu ancak seslerini duyuramadıklarını söylüyor. İnşaatın belediye izni ile başladığını belirten arkeolog, Sinop’un vitrinine yapılan bu inşaatın büyük bir görüntü kirliliği yarattığını söylüyor.

“Birçok kişi Cimer’e başvuru yaptı burası için. Burası kale koruma alanının tam dışında kalıyor. Altında anıt tescilli seramik fırını çıktı. Üstüne mimari projeyle bu binayı yaptı. Bu inşaata 2018’de başladılar ve hızlıca bitirdiler.”

“Oluşan bu kirlilikten dolayı turla gelen yerli ve yabancı turistler ve özellikle Sinopa daha önce uğramış insanlar, ilin vitrini olan bu görüntü için çok tepkili.”

(Türkiye’nin Kültürel Mirası Yağmalanıyor, Haberiniz Var mı?)

Peribacaları yanında yükselen otel inşaatıyla ilgili basına yansıyan haberlerin ardından gelen tepkiler üzerine önce inşaat durdurulmuş, daha sonra yıkımı gerçekleştirilmişti.

Sinop kalesi ve surları

Sinop kalesinin ilk olarak MÖ 13. yüzyılda Milet’ten gelerek Sinop’a yerleşen göçmenler tarafından yapıldığı düşünülüyor.  MÖ 8. yüzyıldaki Kimmer saldırılarıyla yıkılan kale surları, Pontus hükümdarlarından IV. Mithridat döneminde onarımı yapıldı ve kale bugünkü sınırlarına genişletildi.

Romalılar ve Bizanslılar döneminde de devamlı onarım gören kale, 1214 ve 1261 yıllarında Selçukluların eline geçti. Bu dönemde yeniden onarılan kalenin savunmasını güçlendirmek amacıyla bir iç kale oluşturuldu.

Sinop şehir surları yarım adanın en dar olan boyun kısmını tamamen çevreliyor. Kuzey surları 1800 metre, güney surları 400 metre, doğu surları 500 metre ve batı surları 273 metre uzunluğunda. Kalınlığı 3 ila 8 metre arasında değişen surların yüksekliği 30 metreye kadar çıkıyor.

Evliya Çelebi Seyahatnamesinde kaleye giriş kapıları olarak Kumkapı, Tersanekapı, Yenicekapı, Tabakhane Kapısı, Lonca Kapısı ve Deniz Kapısı isimlerinden bahsediyor. Günümüzde bu kapılardan sadece Kumkapı ve Lonca Kapısı ayakta duruyor.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login