Şili Müzesi, Rapa Nui Halkına Moai Heykelini İade Ediyor

Şili Ulusal Doğa Tarihi Müzesi, Rapa Nui halkından alınan ve 150 yıl önce anakaraya getirilen devasa taş heykeli Paskalya Adası’na iade ediyor.

Moai Tau, Şili donanması tarafından oradan alındıktan bir buçuk yüzyıl sonra Paskalya Adası’na iade edilecek.

Monolit, Moai adı verilen, Rapa Nui tarafından atalarının onuruna oyulmuş ve bazen Paskalya Adası kafaları olarak anılan yüzlerce heykelden yalnızca biri.

1.000 yıldan daha uzun bir süre önce bazalttan yapılmış heykeller, bugün adanın en büyük turistik cazibe merkezi.

Geri gönderilecek olan ve Moai Tau olarak adlandırılan 715 kilogramlık bu dev heykel, Şili donanması tarafından 1870 yılında Pasifik boyunca yaklaşık 3.700 kilometre uzağa götürülmüştü. Bundan sekiz yıl sonra, sergilenmek üzere doğa tarihi müzesine taşınmıştı.

(İlgili: Paskalya Adası’ndaki Moai Heykellerinin Gizemi Çözülüyor)

Bu dev heykellerde atalarının ruhlarını temsil eden Rapa Nui halkı, adalarından alınan diğer kültürel hazinelerin yanı sıra heykelin yıllardır iade edilmesini istiyor.

Müzeden yapılan açıklamada şöyle deniyor: “Rapa Nui için ataları, cenaze nesneleri ve tören malzemeleri, topluluklarının üyeleri kadar canlı olabilir.”

Müze küratörü Cristian Becker, monolitin geri dönüşünün yerli halklara yönelik bir jest olarak son derece önemli olduğunu söylüyor.

Heykeli eve dönüş yolunda sağ salim göndermek için Santiago’daki Ulusal Doğa Tarihi Müzesi’nde geleneksel bir tören düzenlendi.

Müze, yapısal bütünlüğünü garanti altına almak için karmaşık bir teknik ve teşhis sürecinden sonra, koronavirüs salgını nedeniyle gecikmelerle birlikte, heykelin önümüzdeki Pazartesi günü yaklaşık beş günlük bir Paskalya Adası gezisiyle Valparaiso limanından ayrılacağını söylüyor.

Heykeli güvenli bir şekilde yola çıkarmak için Pazartesi günü müzede geleneksel bir tören düzenlendi.

Rapa Nui temsilcisi Veronica Tuqui, “Moai’nin anavatanıma dönmesi çok önemli. Onlar (toplum) ve benim için bu gün çok beklendi.” diyor.

Söz konusu Moai, Paskalya Adası’nda, Peder Sebastian Englert Antropoloji Müzesi’nde sergilenecek.

Rapa Nui topluluğu ayrıca Londra’daki British Museum’dan, Paskalya Adası’ndaki bir tören köyü olan Orongo’dan 1868’de alınan Hoa Hakananai’a adlı başka bir Moai’yi iade etmesini istedi.

Rapa Nui topluluğu ayrıca Londra’daki British Museum’dan, Paskalya Adası’ndaki bir tören köyü olan Orongo’dan 1868’de alınan Hoa Hakananai’a adlı başka bir Moai’yi iade etmesini istedi.


AFP. 21 Şubat 2022.

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login