Sibirya’da Dövmeli ve Maskeli Bronz Çağ Figürini Bulundu

Maskeli ve dövmeli kil figürin, 5.000 yıl önce ölmüş bir kadının omzuna yerleştirilmiş bir şekilde bulundu.

C: Novosibirsk Institute of Archeology and Ethnography

Keşif, bu yaz Batı Sibirya’nın Novosibirsk bölgesinin Vengerovsky yöresinde Odinov kültürüne ait insanların toplu mezarında yapıldı.

(Antik Sibirya Mezarında ‘Savaşçı Kadın’ ve Silahlar Bulundu)

Novosibirsk Arkeoloji ve Etnografya Enstitüsü ekibi tarafından yerinde bulunan küçük –yaklaşık bir avuç içi kadar- heykelcikte, at omurlarından yapılmış bir ayıyı tasvir eden bir maske var.

C: Novosibirsk Institute of Archeology and Ethnography

Ust-Tartas 2 keşif gezisi başkanı Profesör Vyacheslav Molodin, “Bu parçanın keşfi, Hermitage’den Louvre Müzesi’ne kadar herhangi bir dünya müzesinin sergilemeyi çok isteyeceği türden.” diyor.

“Odinov kültürünün cenaze törenleri hakkında kapsamlı bilgiye sahip olmamıza rağmen böyle bir şeye daha önce rastlamadık, kendisine sonraki yaşamı için eşlik eden böyle bir heykelciğe sahip olmasından dolayı bu kadın sıradışı bir insan olmalı.”

C: Novosibirsk Institute of Archeology and Ethnography

Kadın, bir erkekle yüz yüze gelecek şekilde üzerine yatırılmış halde bulundu ve iki birey de gömülmeden önce, yakılmış bir huş ağacı kabuğu kozasına sarıldı.

Heykelciğin yüzünde, dövmeyi simgeleyen bir şerit bulunuyor. Kafası kırık bir şekilde ve yüzü yukarı bakarak gömülen heykelcik Novosibirsk arkeologlarının daha önce karşılaşmadığı bir buluntu.

C: Novosibirsk Institute of Archeology and Ethnography

Kil heykelciğin ortasında, içinde bronz bir plaka ve bazı organik maddeler bulunan bir boşluk bulunuyor. Bu boşluğun içine tam olarak neyin yerleştirildiğini belirlemek için daha fazla kimyasal teste ihtiyaç var. Arkeologlar, heykelciğin başını kaplayan at omurlarından yapılan kemik maskenin, bir ayının ağzını tasvir ettiğine inanıyor.

Odino kültürü için tipik olarak, kadın-erkek iki bireyin altında iki erkek birey daha kademeli olarak gömülü olarak bulunuyor.

C: Novosibirsk Institute of Archeology and Ethnography

‘’Keşfin 5.000 yıllık olduğu düşünüldüğünde, Sibirya’da yaşayan eski insanların inançlarını anlamanın ne kadar önemli olduğunu tahmin edebilirsiniz. İlginç bir şekilde, antropologlarımız ve genetikçilerimiz Odino halkının Moğol olduğunu ancak heykelciğin yüzünün açık bir şekilde Kafkas özelliklerine sahip olduğunu belirtti. Heykelciğin cinsiyetini bilmiyoruz ve giyinik olduğuna dair de bir bilgimiz yok, bu da alışılmadık bir durum.’’ diye belirtiyor Vyacheslav Molodin.

C: Novosibirsk Institute of Archeology and Ethnography

Odino kültürünün insanları, koyun ve atlara bakan sığır yetiştiricileriydi ve aynı zamanda avcılık ve balıkçılık yapıyorlardı.


Siberian Times. 1 Ekim 2020.

Yorumlar
İstanbul Üniversitesi Tarihöncesi Arkeolojisi mezunu. Aynı okulda Tarihöncesi Arkeolojisi bölümünde yüksek lisans yapıyor.

You must be logged in to post a comment Login