Rüyasında Gördü, Zonguldak’ta Kazı Çalışması Başlattı

Almanya’da temizlik görevlisi olarak çalışan bir kişi, gördüğü rüya üzerine Zonguldak’taki arazisinde izinli define kazısına başladı.

Almanya’da yaşayan 45 yaşındaki Nazmiye Karaman, memleketi Zonguldak’ın Çaycuma ilçesindeki arazisinde lahit mezar olduğuna dair rüya gördü. Bunun üzerine gerekli izinleri alıp, alanda kurban keserek kazı çalışması başlattı.

Yaklaşık 120.000 lira masraf yapan Nazmiye Karaman, “Gördüğüm rüya acaba gerçek olur mu diye bunu yapıyorum. Hedefim bunu ortaya çıkarmak.” diyor.

(İlgili: 2022 Türkiye’sinden 7 Talihsiz Arkeoloji Olayı)

Almanya’da yaşayan Nazmiye Karaman, 6 yıl önce rüyasında Çaycuma ilçesine bağlı Çomranlı köyünde babasından tapusunu devraldığı ormanda bulunan tarlasında hazine olduğunu gördü. Para biriktirdikten sonra Kültür ve Turizm Bakanlığı’na 4 ay önce kazı ruhsatı için başvurdu. İşlemler için yaklaşık 120.000 lira harcayan Karaman, kazının yapılacağı alanda koyun kurban ederek çalışmaları başlattı.

Şimdi ise bir çevre ve şehircilik uzmanı, bir arkeolog ve jandarma ekiplerinin gözetimi altında Karaman’ın rüyasında gördüğü defineyi arama çalışmaları yapılıyor.

Nazmiye Karaman, “6 yıl önce bir rüya gördüm. Jandarma gördüm, bir asker yani. Hep bu tarafı gösteriyordu, kazılan yeri gösteriyordu. Burada bir şey olduğunu tahmin ettim. Tam ne olduğunu bilemediğim için burada bana odalar gözüktü, lahit mezar olduğunu tahmin ediyorum. ‘Acaba var mı’ diye toprağı Almanya’da incelettim. Toprakta elmas, değerli mücevher dediler. 4 ay önce işlemleri başlattım. Kazmaya başladık. 14 gün süreyle Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan kazı için izin aldık. Bir şey olduğuna inanıyorum, burası boş değil, yani uğraşacağım biraz.” diyor.

“Eşim bu işe sıcak bakmıyor. 6 yıl beklememin sebebi maddi durumum yoktu, masraf çok olacağı için. Çıkmazsa paranın yanma durumu var, ya çıkmazsa tabii. Şimdi bütün riskleri aldım. Çıkmazsa devam edeceğim. Çıkacağına umudum var.”

İzinli define nasıl aranıyor?

Türkiye’de, 2863 sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanununun 50. Maddesi ve buna bağlı olarak çıkarılan Define Arama Yönetmeliği çerçevesinde define aranmasına izin veriliyor. Define aramak isteyenler, define arayacakları yerin bağlı olduğu müze müdürlüğüne bir dilekçe ile müracaat edebiliyorlar.

Verilecek dilekçede arama amacı açıkça belirtiliyor ve define aranacak yerin il, ilçe, bucak, köy, mahalle, sokak ve ev numarası bildiriliyor. Ayrıca bu yerin ekili, dikili, meskun, gayrimeskun, tapulu ve tapusuz olup olmadığı ve kime ait olduğu açıklanıyor.

Müze Müdürlüğünce, define aranacak yerin 2683 sayılı Kanun’un 6. maddesinde belirtilen yerler ile tespit ve tescil edilen sit alanları ve mezarlıklar içinde olup olmadığı, define aranmasından sakınca bulunup, bulunmadığı tespit ediliyor.

Müracaat uygun bulunduğu takdirde define arama ruhsatı veriliyor. Ruhsatname bir yıl süreli oluyor. Define araması aralıksız en çok bir ay devam edebiliyor. Hava muhalefeti veya tabii afetlerden dolayı bu süre içinde bitirilemezse bir defaya mahsus olmak üzere mülki amirce en çok bir ay daha uzatılabiliyor.

Bulunan definenin Hazine ve Maliye Bakanlığınca geçer akçe olarak değeri tespit ediliyor. Define Hazineye ait arazide bulunmuşsa yüzde ellisi define arayıcısına; özel veya tüzel kişilere ait arazide bulunmuşsa yüzde kırkı define arayıcısına, yüzde onu ise mülk sahibine veriliyor.

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login