Rusya’da İskit Tanrıçasını Gösteren Gümüş Levha Bulundu

Rusya’da bir tümülüs içinde bulunan gümüş levha, efsanevi yaratıklarla çevrili İskitlerin bereket tanrıçası Argimpasa’yı tasvir ediyor.

Tanrıça Argimpasa’yı grifonlar ve diğer canlılarla birlikte gösteren gümüş levha bir İskit mezarında bulundu. C: Russian Academy of Sciences.

Arkeologlar, Rusya’nın güneybatısındaki Ostrogozhsky bölgesindeki eski bir mezarlıkta üstsüz bir İskit tanrıçası görüntüsüyle süslenmiş gümüş bir levha keşfettiler. Levha, efsanevi yaratıklarla çevrili, insan ve hayvan doğurganlığı ile ilişkili bir tanrıça olan Argimpasa’yı tasvir ediyor.

Levha, MÖ 900 ile MÖ 200 yılları arasında, bölgede İskitler denilen bir halkın geliştiği döneme tarihleniyor. Yarı göçebe olan İskitler, savaş alanında hızla ilerleyebilen mükemmel savaşçılar olmalarıyla ünlüydüler. Antik Yunan tarihçi Herodotus (MÖ 484- 425 yılları arası) “Tarih” adlı kitabında, “Onlara saldıran kimse kaçamaz ve bulunmak istemezlerse kimse onları yakalayamaz.” diye yazmıştı. İskitler, ayrıntılı altın işleme becerileriyle de tanınıyorlardı.

(Antik Genomlar İskitlerin Kökenini ve Çöküşünü Anlatıyor)

Levhanın bulunduğu antik mezarlıkta 19 tümülüs yer alıyor. Kazı ekibi gümüş levhayı antik çağda kısmen soyulmuş bir tümülüsün içinde buldu. Yağmalanmış olmasına rağmen arkeologlar, öldüğünde 40 ila 49 yaşlarında olan bir adamın iskelet kalıntılarının yakınındaki gümüş levhayı keşfettiler.

Ekip ayrıca kemikten yapılmış İskit takıları, at koşum takımı malzemesi, kurt şeklinde dekore edilmiş bronz yanak plakaları ve ayrıca bir kadeh ve kavanozun yanısıra, bölgede bir “ayı kültünün” varlığının kanıtı olabilecek bir ayı çenesi ortaya çıkardı.

34.7 santimetre uzunluğunda ve 7.5 cm genişliğinde olan gümüş levha, muhtemelen taç giyerken gösterilen üstsüz Argimpasa’yı tasvir ediyor. Arkeologlar yaptığı açıklamada, tanrıçanın “kanatlı kartal başlı grifonlar” ve hala anlamaya çalıştıkları diğer pençeli yaratıklarla çevrili olduğunu söylüyor. Gümüş levha, mezardaki adam için bir ölü hediyesi olarak hizmet etmiş olabilir. Bugüne kadar birçok İskit bölgesi kazılmış olmasına rağmen, bunun gibi sadece birkaç tane gümüş levha bulundu.

Araştırma ekibini yöneten Rusya Bilimler Akademisi’nde bir arkeolog olan Valeriy Gulyaev yaptığı açıklamada, “bu kadar sıra dışı bir ilahi figürün incelenmesi ve yorumlanması konusunda yapılması gereken çok iş var” diyor. Gulyaev, yayın sırasında yorum taleplerine cevap vermedi.


Live Science. 2 Aralık 2021.

Bilkent Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu.

You must be logged in to post a comment Login