Roma’da Tarihi Çeşmelere Ayak Sokan ve Oturan 240 Euro Ceza Ödeyecek

Roma’da, hava sıcaklarından bunalıp tarihi çeşmelerde oturan, suya ayak sokan, hatta çeşmelerin yanında yiyip içen turistlere bile 240 Euro ceza kesilecek.

Bir turist Roma’nın Piazza Navona’sında fotoğraf çektirmek için tarihi bir çeşmeye oturuyor. F: AP / Andrew Medichini

Roma’da turistlerin soyunup Barok dönemi çeşmelerine girdiği olaydan sonra belediye başkanı Virginia Raggi, yeni bir kararname imzaladı. Raggi Facebook iletisinde, “Roma’nın güzelliklerine herkes saygı duymalı. Nezakete aykırı davranışı kabul etmeyeceğiz. Roma’nın tarihi, sanatsal ve arkeolojik mirasını korumak istiyoruz.” dedi.

40 Euro’dan başlatıp 240 Euro’ya kadar çıkabilen cezaların yanısıra, Roma polisine bu bölgeleri özellikle incelemeleri konusunda talimat verildi.

İnsanlar İtalyan heykeltıraş Bernini’nin Barcaccia çeşmesinin önünde, İspanyol Merdivenlerinin hemen yanında fotoğraflar çekiyor. F: AP/Andrew Medichini

Kararname, turistlerin ve Romalıların, ünlü Trevi Çeşmesi de dahil olmak üzere 40 tarihi çeşmeye ayaklarını sokmasını veya yüzmesini engelleyecek.

Kararnameye göre turistler ayrıca çeşmelerin kenarına oturamayacak veya çeşmelerin yanında yiyip içemeyecek. Evcil hayvanların çeşmelere tırmanmasına ve buralardan su içmesi de yasaklananlar arasında.

Geçmişte yüksek yaz sıcaklıklarının ve davetkar çeşmelerin kombinasyonu, pek çok turistin suyun içine girmesine neden oldu.

400 yıllık Fontana dell’Acqua Paola’da suya giren kadınlar. F:

2016 Temmuz ayında üç kadın, şehir merkezine bakan Janiculum Tepesi’ndeki 400 yıllık Fontana dell’Acqua Paola’da serinlemek için bikinileriyle çeşmeye dalmıştı.

2015 yılında Hollandalı futbolseverler, İspanyol Merdivenleri’nin eteğindeki 17. yüzyıldan kalma Barcaccia çeşmesini tahrip etti ve suların içinde bira şişeleri kırdı.

İtalya’da Roma Sütununa Adını Kazıyan Türk’e Ceza Verildi

Keops Piramitine Tırmanan Türk Serbest Bırakıldı

Kolezyum’a Adını Kazıyan Futbolcu Gözaltına Alındı


news.com.au. 13 Haziran 2017.

Yorumlar
Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply