Prof. Dr. Nimet Özgüç Hayatını Kaybetti

Türkiye’de arkeoloji biliminin öncülerinden Prof. Dr. Nimet Özgüç hayatını kaybetti. Önasya arkeolojisi dalında sayısız çalışmaya imza atan Nimet Özgüç, Türkiye’nin ilk ve en önemli kadın arkeologlarından biriydi.

Prof. Dr. Nimet Özgüç Hayatını Kaybetti

Anadolu’nun uzak geçmişindeki uygarlıkları aydınlatmak, kazı ve araştırmalarında ulaştıkları sonuçları yayınlarıyla bilim dünyasına sunmak için ömür boyu çalışan Özgüç, eşi Tahsin Özgüç ile birlikte elde ettikleri büyük başarılarla Türk ve dünya arkeoloji camiasında çok önemli bir konumda yer almaktaydı.

Prof. Dr. Nimet Özgüç’ün cenazesi Cuma günü saat 11.00’de DTCF Farabi Salonu’nun önünde yapılacak törenin ardından, Kocatepe Camii’nden ikindi namazına (saat 14.00) müteakip kaldırılacaktır. Başta yakınları olmak üzere tüm öğrencilerinin ve sevenlerinin başı sağolsun.

Nimet Özgüç Kimdir?

Tarih öğretmeni Afet İnan’ın teşviki ile girdiği Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi’nin Eskiçağ Tarihi bölümünde lisans öğrenimini 1940’ta tamamladı ve aynı kurumda asistan oldu. Okul arkadaşı Tahsin Özgüç ile evlendi.

1944’te doktorasını tamamladı, 1949’da doçentliğe, 1958’de profesörlüğe yükseldi. 1962 yılına kadar eşi Tahsin Özgüç ile birlikte Elbistan yakınlarındaki Karahöyük’te, Erzincan yakınlarındaki Altıntepe’’de kazılar yaptı. 1962’den sonra Acemhöyük’te başlattığı kazıları 1989’a kadar sürdürdü. 1978-1989 arasında Atatürk Barajı suları altında kalan Samsat’’ta da kurtarma kazıları yaptı. Buranın ilk Sümer yerleşim birimlerinden birisi olduğunu saptadı.

1941’den sonra Samsun yöresindeki Dündartepe, Kavak-Kaledoruğu, Tekkeköy kazılarına katıldı. 1947’de Elbistan yüzey araştırmasında ve Karahöyük kazısında çalıştı. Sivas’ta Toprakkale ve Maltepe kazılarında çalıştı. 1948’de başlayan ve günümüze dek süren, Kültepe kazılarında önemli katkıları bulundu. 1962’de Niğde’de Acemhöyük’te başlattığı kazıyla önemli bir Hitit merkezini ortaya çıkardı. 1972-75 arasında Niğde yakınlarındaki Tepebağları Höyüğü’nde de bir kurtarma kazısı yaparak demir çağlardan bizans dönemine değin buluntular veren bir yerleşim saptadı. 1978’de ODTÜ’deki Aşağı Fırat Kurtarma Kazıları çerçevesinde Adıyaman Samsat Höyük’te kazı çalışmalarını üstlendi.

Ankara Üniversitesi’ndeki görevinden 1984’te emekliye ayrıldı. 1996 yılında Türkiye Bilimler Akademisi’nin şeref üyesi oldu.

Arkeoloji bilimine üstün katkılarından ötürü Halet Çambel ile birlikte 2010 yılı Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü ile onurlandırıldı.


vikipedi

arkeologlar derneği

Yorumlar
Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login