Prenses Takushit’in Heykeli

MÖ 670 yılına tarihlenen Prenses-rahibe Takushit’in bakır alaşımlı içi boş döküm heykeli. Ritüelistik, adak ve cenaze töreni işlevleri vardı.

Heykel 1880 yılında Aşağı Mısır’da İskenderiye’nin güneyindeki Kom-Toruga tepesinde bulundu.

Heykelin kullanımı, rahibe hayattayken törenseldi ve içinde bir rahibenin bulunduğu kutsal alanın ritüel ekipmanının bir parçasıydı. Ölümünden sonra adak ve cenaze törenleri için kullanılmış ve dönemin geleneğine göre kutsal bölge içinde yer alan mezarını süslemişti.

Bronz ve gümüş karışımından yapılmış, mükemmel şekilde korunmuş bu sağlam döküm heykel, prenses ve rahibe Takushit’in tek temsili olarak biliniyor.

Takushit, Kral Piankhi’nin hükümdarlığı sırasında hükümdar olan Akanuasa’nın kızıydı. Burada yürürken, vücudu düzgün ve dolgun olarak gösterilmiş. Figürünü vurgulayan ve üzeri oyma motiflerle kaplı uzun bir kiton giyiyor.

Elektrumla (altın ve gümüş alaşımı) kamalanmış bu motifler, Aşağı Mısır tanrılarının temsillerinden ve bu tanrılara hitap eden dua ve adakların yer aldığı hiyeroglif metinlerden oluşuyor.

Heykel, Levant’tan ithal edilen ve bitmiş ürüne çarpıcı bir parlak siyah patine kazandıran siyah bronz alaşım işlemi kullanılarak dökülmüş. Siyah bronz; rafine bakır metaline tipik yüzde 12 kalay ile eklenen yüzde 8 altın ve yüzde 8 gümüş içeren bir alaşımdı. Bu malzeme oldukça değerliydi ve Mısırlılar onu gümüş ve altının yanı sıra “değerli metal” olarak tanımladılar.

Takushit, bu heykelin gerçekçi görünümüne katkıda bulunan, yürüme duruşunda hareket hissi veren ilerideki sol ayakla çıplak ayakla gösterilmiş. Dini makamının ve yüksek sosyal konumunun sembollerini sergiliyor: bükülmüş sol kol, yetkisini gösteren asasını tutuyor olmalıydı ve sağ elinde, tapınak ritüeli sırasında kullanılan bir müzik aletini tutuyor olmalıydı. Koruyucu bir wesekh veya usekh boyunluğu ve iki bilezik takıyor.

Şehvetli vücudu, neredeyse şeffaf görünen tam boy, bedene oturan elbiseyle vurgulanıyor. Heykel muhtemelen rahibenin mezar anıtıydı. Bilinen tek paraleli, 22. Hanedan’dan (MÖ 924-887) Amun’un İlahi Adoratrice’si Karomama’nın heykeli.


Egypt Museum.

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login