Pendik’te Kaçırılmak Üzere Olan 3300 Tarihi Eser Yakalandı

Pendik Ro-Ro limanında gerçekleştirilen tarihi eser kaçakçılığı operasyonunda 3300 parça tarihi eser ele geçirildi.

Pendik’te Kaçırılmak Üzere Olan 3300 Tarihi Eser Yakalandı

Gümrük ve Ticaret Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, ekiplerin yaptığı risk analizi çalışmaları sonunda Hollanda’ya gitmek üzere Pendik Gümrük Müdürlüğü Ro-Ro liman sahasına gelen bir tır riskli olarak değerlendirildi.

Bunun üzerine söz konusu araç, ekipler tarafından x-ray taramasına yönlendirildi. Operatörlerin incelemesinin ardından arama hangarına alınan araç, detaylı aramaya tabi tutuldu. Aramalarda kabinde yer alan dolabın içerisinde siyah renkli takım çantasına yerleştirilmiş, etrafı şeffaf bant ile bantlanmış 6 paket tespit edildi.

Paketler açıldığında ağızları dikilmiş, etrafı bantlanmış bez çorap içerisine konulmuş farklı ebatlarda 3300 parça tarihi eser ele geçirildi. Eserler arasında birer ok ucu ve hac işareti, 4 kolye ucu, 3 yüzük bulundu. Diğer 3291 eserin ise sikke olduğu belirtildi.

Söz konusu eserler için İstanbul Arkeoloji Müzesi Müdürlüğünce yapılan ön incelemede MÖ. 1. yüzyıl, Roma-Bizans, Bizans, Roma ve Osmanlı dönemlerine ait oldukları belirlendi. 3 300 eserin tamamının Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kanunu kapsamında, tasnif ve tescile tabi, müzelik değerde eserler oldukları anlaşıldı.

El konulan ve değer tespiti çalışmalarına başlanılan tarihi eserler, İstanbul Arkeoloji Müzesinde koruma altına alındı.

Tarihi eser kaçakçılık olayı ile ilgili olarak araç şoförü hakkında İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunuldu.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login