Papua Yeni Gine’de Kaçırılan Arkeologlar Kurtarıldı

Papua Yeni Gine’de silahlı bir grup tarafından bir hafta boyunca esir tutulan bir arkeolog ve iki meslektaşı kurtarıldı.

Papua Yeni Gİne başbakanı, Bryce Barker ve meslektaşlarının fidye ödenmeden serbest bırakıldığını söyledi. C: James Marape

Avustralya’da yaşayan Yeni Zelanda vatandaşı Profesör Bryce Barker, Bosavi Dağı yakınlarında bir saha çalışması gezisine katıldıkları sırada üç meslektaşıyla birlikte silah zoruyla kaçırıldı. Daha sonra gruptan biri geçtiğimiz Perşembe günü serbest bırakıldı.

Papua Yeni Gine’nin lideri, arkeolog grubunun talep edilen fidyeyi ödemeden serbest bırakıldığını söyledi.

Başbakan James Marape, kaçıranların 3.5 milyon Papua Yeni Gine Kina (994.000 $; 832.000 £) istediğini ancak rehinelerin “gizli operasyonlarla” kurtarıldığını söyledi.

Marape, “Fidye için rehin alınanların ailelerinden özür dileriz. Suçlular için suçta kazanç yoktur. Kimse hayatını kaybetmediği için Tanrı’ya şükrediyoruz.” dedi.

Australian Broadcasting Corporation (ABC), Profesör Barker ile birlikte tutulan araştırma ekibinin tüm üyelerinin Jemina Haro, Teppsy Beni ve Cathy Alex olduklarını söyledi.

Profesör Barker’ın çalıştığı Güney Queensland Üniversitesi’nin rektör yardımcısı Geraldine Mackenzie, ekibin güvende olduğu için rahatladıklarını söylüyor. Mackenzie, Barker’ı, bölgede uzun yıllara dayanan araştırma deneyimine sahip “son derece saygın bir arkeolog ve değerli bir meslektaş” olarak tanımlıyor.

Yeni Zelanda dışişleri bakanı Nanaia Mahuta sosyal medyada ülkesinin Papua Yeni Gine’deki rehinelerin güvenli bir şekilde serbest bırakılmasını memnuniyetle karşıladığını yazdı. Papua Yeni Gine’de kullanılan Creole Tok Pisin veya Pidgin dilinden “çok teşekkür ederim” anlamına gelen ifadeyi kullanarak “Papua Yeni Gine ve Avustralya hükümetlerinin liderliği ve işbirliği için Tenkiu tru” diye ekledi.

Avustralya dışişleri bakanı Penny Wong da Papua Yeni Gine hükümetine “güvenli ve barışçıl bir çözüm sağlamadaki liderliği” için teşekkür etti.


BBC. 26 Şubat 2023.

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login