Özbekistan’da 2000 Yıllık İpek Yolu Garnizonu Bulundu

Araştırmacılar, Özbekistan’da yürüttükleri çalışmalar kapsamında, 2000 yıl öncesine tarihlenen bir Orta Asya kenti bulduklarını açıkladı.

Ming-Tepe atlarıyla ünlü bir bölgenin ve krallığın bir parçası. F: AkiPress

Çin Sosyal Bilimler Akademisi ve Özbekistan Arkeoloji Enstitüsü tarafından bölgede iki senedir süren kazılar sonucunda, bu alanın 2000 yıl öncesi tarihlenen antik bir kent olduğu anlaşıldı. Araştırmacılar, Ferghana Vadisi’nde bulunan şehrin en azından Monaco kadar büyük olduğunu belirtiyor.

Ming-Tepe denilen şehrin, İpek Yolu’nun kritik bölgelerini kontrol eden Ferghana atları yetiştirmeleriyle ünlü Dayuan Krallığına ait önemli bir yerleşim olduğu düşünülüyor.

Yapılan keşif hakkında açıklamayı, Özbekistan’da yaptığı ziyaret sırasında Çin cumhurbaşkanı tarafından yapıldı.

Özellikle Çin, İpek Yolu’nun gizli kalmış sırlarını çözebilmek adına son dönemde arkeolojik çalışmalara hız vermiş durumda. Bölgenin hemen hemen tümünde araştırmalarını sürdürmekteler.

Araştırmacılar ayrıca mezar ve işlik alanları da keşfetti. Yapılan tetkikler sonucunda bir yerleşim alanı olduğu ispatlanan alanın, bulgular ışığında göçebe kabileler için geçici bir garnizon kalesi olduğu düşünülüyor.

2011 yılından beri Özbekistan ile Çin arasında arkeolojik olarak resmi anlaşma imzalandı ve Ming-Tepe kazıları bu anlaşma sonucunda yapılan ilk kazı.

Moğolistan’ın Göçebe At Kültürünün Kökeni 3200 Yıl Öncesine Dayanıyor

İpek Yolu 4000 Yıl Önce Göçebeler ve Hayvanları Tarafından Şekillendirildi

5000 Yıl Önce Avrupa’ya Yapılan Büyük Göçte Kadınlar Yoktu


AkiPress

Anadolu Üniversitesi'nde Arkeoloji bölümü okuduktan sonra İstanbul Üniversitesi'nde Tarih öncesi bölümünde yüksek lisans yaptı. Şimdi İstanbul Üniversitesi Tarih öncesi bölümünde doktora yapıyor. İletişim: bayramtolunay@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply