Ötzi Ölmeden Önce Araç Gereçleri Tükenmek Üzereydi

5.300 yıl önce donarak mumyalaşan Buzadam Ötzi, yaşamının sonuna doğru temel araç gereçlerinden yoksun kalarak zorlu bir gerginlik içine girmişti.

Ötzi yaklaşık 5.300 yıl önce yaşıyordu.

Buzadam Ötzi 1991 yılında İtalya ile Avusturya arasındaki Alplerde keşfedilmişti ve yaklaşık 5.300 yıl önce Kalkolitik çağda yaşamıştı. Bugüne kadar mumya üzerinde yapılan araştırmalar Ötzi hakkında birçok bilgiyi ortaya çıktı. Ötzi omzundan ok ile vurulduktan sonra ölmüştü.

Şimdi ise İtalya’daki Soprintendenza Archaeologia’dan Ursula Wierer ve meslektaşları, Ötzi’nin taşıdığı taş aletleri yakından inceledi. Ötzi, tarih öncesi aletlerin yapımında sıklıkla kullanılan bir taş olan çörtden yapılmış altı aletle bulunmuştu.

(Buzadam Ötzi Eski Bir Düşmanı Tarafından Sinsice Öldürülmüş)

Ötzi bu aletlere oldukça iyi bakmıştı.

Wierer, “Buzadam Ötzi, taşıdığı boynuz zımparasını kullanarak, çalışma aletlerini ve silahlarını dikkatli ve tekrar tekrar keskinleştiriyor ve onarıyordu.” diyor.

Ama bu aletler oldukça yıpranmışlardı. “Çoğu alet, hala çalışıyor durumda olsa da, son kullanım aşamalarına gelmişlerdi. Oldukça küçülmüşlerdi ve bir dahaki keskinleştirme işlemi için çok uygun değillerdi.”

Yapılan analizler, Ötzi’nin ölmeden önce alet sıkıntısı çektiğini gösteriyor. C: Kenneth Garrett/National Geographic

Bu durum, Ötzi’nin son günlerinde kritik bir durumda olduğunu gösteriyor. Görünüşe göre azalmış alet setini entegre etmek ve ok uçları yapmak için yeni çört elde etme şansı yoktu.”

Araştırma ekibinin sonuçlarına göre bu çört en az 70 kilometre uzaktan getirilmişti. “Ötzi‘s küçük alet setinin çörtleri, komşu Trentino bölgesi de dahil olmak üzere en az 3 farklı bölgeden ithal edilmişti.”

Aşikar olarak bu aletler kilometrelerce yol boyunca nakledildi, ancak Ötzi bir şekilde bu takas ağından koptu.

(Buzadam Ötzi Vurulduğu Ok Yüzünden Değil Donarak Ölmüş)

Son olarak ekip, aletlerdeki aşınma izlerinin yönüne dayanarak, Ötzi’nin sağlak olduğuna inanıyor.

İtalyan Alpleri’ndeki vahşi cinayetten günler önce, Ötzi, yontma izlerinin yeni bir analizine göre, sağ eliyle aletlerini yeniden keskinleştirmişti. Ancak bu, Ötzi’nin bir kavga beklediği için aletlerini keskinleştirdiği anlamına gelmeyebilir. Çünkü keskinleştirdiği aletler arasında hançeri ya da diğer silahları yoktu.

“Savaşmaya hazırlandığını söyleyemem. Ama sanırım onları yeniden keskinleştirdi çünkü belki de bu aletlerle yapmak istediği bazı şeyler vardı.”


New Scientist. Live Science. 20 Haziran 2018.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login