Ortaçağ’dan Kalma Bebek Ayakkabısı Bulundu

Arkeologlar, İsviçre’de 14. yüzyılın ikinci yarısından kalma oldukça sağlam bir bebek ayakkabısı ortaya çıkardı.

Ortaçağ’dan kalma ayakkabının dekoratif tasarımları “istisnai” olarak tanımlanıyor. C: Office de la culture and Gentle Craft

İsviçre – Fransa sınırına yakın yer alan Saint-Ursanne kentinde devam eden arkeolojik kazılarda, 17 cm’ye 13 cm boyutlarında bir bebek ayakkabısının parçası bulundu.

Günümüze kadar çok iyi korunmuş olan ayakkabının üst kısmı keçi derisinden, tabanı ise inek derisinden yapılmış.

(Londra’daki Ortaçağ Mezarında Deri Çizmeler Bulundu)

Jura Kültür Ofisi’nden yapılan açıklamada, “istisnai” süslemeler yaprak motiflerinden ve geometrik desenlerden oluşuyor.

14. yüzyıla ait ayakkabının bir sanatçı tarafından yapılan çizimi. C: Office de la culture and Gentle Craft

Lozan Ayakkabı Müzesi’nden uzmanlar, ayak bileğine kadar gelen ayakkabının yaklaşık 12 aylık bir çocuğa ait olduğunu söylüyor. Bu tasarım ve süslemeler ise 14. yüzyılın ikinci yarısında popülerdi.

(Almanya’da 2000 Yıllık Etkileyici Bir Antik Roma Ayakkabısı Bulundu)

Bu keşif, İsviçre’de bir ilk. Daha önce, üçü Londra’da, ikisi Hollanda’da olmak üzere Avrupa’da yalnızca beş ayakkabı bulunmuştu.

Yüzlerce yıl bekleyen derinin rengi her zaman koyu kahverengiye döndüğünden dolayı ayakkabının orijinal rengi bilinmiyor.

Geçtiğimiz yılın sonlarında, Londra’da Thames Nehri yakınında bulunan bir Ortaçağ mezarında, hâlâ iskeletin ayaklarında duran dizüstü çizmeler keşfedilmişti. Adam yüzüstü yatıyordu ve başı bir yana doğru dönüktü. Sanki düşmüş veya itilmiş olabilecek şekilde bir kolu başının üstüne kıvrılmıştı. Bu botların dizlere kadar ulaşıyor olması, bunların büyük olasılıkla balıkçı çizmesi olduğunu ve bu insanın nehir kıyısında ya da çevresinde çalışan bir işçi, altın için çamur arayan biri ya da balıkçı olarak çalıştığını gösteriyordu.


The Local. 25 Mart 2019.

Yorumlar
Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login