Orta Çağ Manastırları, Vikinglerden Korunabilmiş

Arkeologlar, Anglo-Sakson manastırlarının Viking saldırılarına karşı önceden düşünülenden daha dayanıklı olduğu sonucuna vardı.

Bulgular, on yılı aşkın bir süredir devam eden arkeolojik araştırmaların sonucu olarak ortaya çıktı. C: Gabor Thomas

Kent’te bir manastır olan Lyminge, Büyük Alfred’in zaferiyle sonuçlanan uzun süredir devam eden Viking saldırılarının ön saflarında yer alıyordu.

Reading Üniversitesi arkeologları, manastırın tekrarlanan saldırılara uğradığını ancak Kent’in dini ve laik yöneticileri tarafından uygulamaya konulan etkili savunma stratejileri sayesinde neredeyse bir yüzyıl boyunca çökmeye direndiğini söylüyor.

Yeni kanıtlar, Reading Üniversitesi’nden Dr. Gabor Thomas tarafından arkeolojik ve tarihi kanıtların ayrıntılı bir şekilde incelenmesiyle ortaya çıktı.

(İlgili: Viking Dışkıları, Bağırsak Parazitin Yayılımını Aydınlatıyor)

Dr. Thomas, “Acımasız Viking akıncılarının çaresiz keşişleri ve rahibeleri katlettiği imajı yazılı kayıtlara dayanıyor, ancak kanıtların yeniden incelenmesi, manastırların beklediğimizden daha fazla dirençli olduğunu gösteriyor.” diyor.

8. yüzyılın sonlarında ve 9. yüzyılın başlarında Viking baskınlarının tüm yükünü taşıyan Kent’in bir bölgesinde yer almasına rağmen, kanıtlar Lyminge’deki manastır topluluğunun bu saldırılardan sağ kurtulmanın yanı sıra tarihçilerin önceden düşündüğünden daha bütün bir şekilde durduğunu gösteriyor.

Viking saldırıları, Life of St. Edmund’da tasvir edilmiş. Morgan Library

2007-2015 ve 2019 yıllarındaki arkeolojik kazılar sırasında arkeologlar, manastırın ana unsurlarını ortaya çıkardılar. Bunlar arasında, manastır üyelerinin ve bakmakla yükümlü oldukları kişilerin günlük yaşamlarını sürdürdükleri geniş bir ahşap bina ve diğer yapılarla çevrili taş şapel de vardı.

Çöp olarak atılan hayvan kemiklerinin radyokarbon tarihlemesi, bu iskanın manastırın 7. yüzyılın ikinci yarısında, yani kuruluşundan sonra yaklaşık iki yüzyıl boyunca devam ettiğini gösteriyor.

Yakındaki Canterbury Katedrali’nde tutulan tarihi kayıtlar, MS 804’teki bir baskından sonra, Lyminge’deki manastır topluluğuna, eski bir Roma kasabası ve Anglo-Sakson Kent’in idari ve dini başkenti olan, duvarlarla çevrili Canterbury sığınağının görece güvenliği içinde sığınma hakkı verildiğini gösteriyor.

Ancak Dr. Thomas’ın kazısından elde edilen kanıtlar, keşişlerin sadece Lyminge’deki yerleşimlerini yeniden kurmak için geri dönmediğini, aynı zamanda 9. yüzyılda birkaç on yıl boyunca yaşamaya ve inşa etmeye devam ettiğini gösteriyor. Alanda keşfedilen gümüş sikkeler gibi tarihlenebilir eserler, Dr. Thomas’a manastır topluluğunun yeniden kurulması hakkında bir fikir verdi.

Dr. Thomas, “Bu araştırma, bu sıkıntılı zamanlarda manastırların deneyimlerinin daha karmaşık bir resmini ortaya çıkarıyor. MS 793’te Lindisfarne adasındaki manastıra yapılan ikonik Viking baskını gibi kayıtlı tarihsel olaylara dayanan popüler Viking baskın anlatımlarında tasvir edilen ‘kolay hedef’ imajından daha dirençliydiler.” diyor.

“Bununla birlikte, manastırın dayanıklılığı daha sonra kırılma noktasının ötesine geçti.”

“9. yüzyılın sonunda, Anglo-Sakson kralı Büyük Alfred, işgalci Viking ordularıyla geniş çaplı bir çatışmaya girdiğinde, manastırın bulunduğu yer tamamen terk edilmiş gibi görünüyor.”

“Bu, büyük olasılıkla 880’ler ve 890’larda güneydoğu Kent’te aktif olduğu bilinen Viking ordularının uzun vadeli baskısından kaynaklanıyordu.”

“Yerleşik yaşam ancak sonunda 10. yüzyılda Lyminge’de yeniden canlandı, ancak daha önce manastıra ait olan toprakları satın almış olan Canterbury Başpiskoposlarının yetkisi altında.”

En son araştırma makalesi, Dr. Thomas tarafından yönetilen, Lyminge’de on yılı aşkın bir süredir devam eden arkeolojik araştırmaların sonuçlarına dayanıyor.


University of Reading. 30 Ocak 2023.

Makale: Thomas Gabor. (2023). In the Shadow of Saints : the Long Durée of Lyminge, Kent, as a Sacred Christian Landscape. Archaeologia.

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login